Dokumenty – pierwszy wyjazd do pracy Niemcy

Aby zatrudnić się w niemieckiej firmie transportowej jako kierowca zawodowy należy posiadać ważne prawo jazdy z kodem 95 oraz kartę kierowcy. Warto zwrócić uwagę na to, że dokumenty te mogą być polskie. Nie ma potrzeby wymiany dokumentów na Niemieckie, obowiązuje ta sama zasada w przypadku posiadania dokumentów z jakiegokolwiek kraju Unii Europejskiej.

Istnieje też wiele dodatkowych uprawnień, które warto zdobyć aby zwiększyć Swoje kwalifikacje zawodowe, a co za tym idzie najczęściej – osiągane zarobki. Możemy mówić tutaj o uprawnieniach ADR, których wyrobienie jest stosunkowo proste i ważność takich uprawnień to aż 5 lat. Wiele firm w Niemczech aktualnie wymaga podstawowych ADR, aby samo zatrudnienie było możliwe, często tacy kierowcy dostają dodatek do pensji. Jeżeli myślimy o pracy na cysternie chemicznej czy paliwowej wtedy już wymagane będą pełne ADR, które dają możliwość zatrudnienia się na bardziej specjalistycznych zestawach. Często też przy pracy kierowcy szczególnie na plandece czy chłodni występuje praca z wózkiem widłowym. Do zadań kierowcy w wielu przypadkach należy pomoc w załadunku/rozładunku. Firmy często wypłacają kierowcom dodatek za załadunki i rozładunki za pomocą wózka widłowego, a więc jest to kolejny dodatek, który przełoży się bezpośrednio na zarobki.

Poszukiwania pierwszego pracodawcy w Niemczech

Zaczynając poszukiwania firm transportowych, powinniśmy po pierwsze zastanowić się nad tym jak dobrze znamy języki obce, które często są przydatne przy komunikacji z dyspozycją czy na magazynach lub przy kontroli policji. Rozpoczynając pracę w Niemczech warto nauczyć się choć kilkudziesięciu zwrotów transportowych z którymi na pewno w pracy się spotkamy. Oprócz języka niemieckiego bardzo pomocny jest również angielski, który aktualnie jest bardzo powszechnym językiem. Jeżeli jednak nie mamy smykałki do języków warto zwrócić uwagę na oferty z polskim dyspozytorem. Wielu pracodawców, którzy zatrudniają kierowców z Polski w Swoim zespole posiada osoby z polski, wtedy współpraca i komunikacja jest dużo prostsza. W Swojej ofercie posiadamy wiele firm z polskim dyspozytorem, także jeżeli język obcy nie jest znany, zapraszamy do kontaktu, a podpowiemy w której firmie znajduje się Polski dyspozytor.

Drugim aspektem jest to czy firma, w której chcemy się zatrudnić okaże się rzetelna. Czy będzie respektowany czas pracy kierowcy, czy wynagrodzenie będzie na czas, czy atmosfera będzie przyjazna. Zdecydowanie warto zasięgnąć opinii o potencjalnym pracodawcy ale trzeba pamiętać aby opinia była sprawdzona. Niestety internet jest bardzo złym pomysłem, ponieważ w dzisiejszych czasach ludzie pisząc opinie czują się anonimowi i bez karni, w związku z tym mogą pozwolić Sobie na wszystko. Najlepszy sposób na poznanie opinii o danym pracodawcy jest rozmowa z pracownikiem firmy, które dobrze zna aktualną sytuację. Zdecydowanie warto też korzystać z biur pośrednictwa pracy takich jak nasza firma, ponieważ każdy pracodawca jest weryfikowany pod względem wypłacalności i zadeklarowanych warunków pracy, z każdą firmą transportową mamy podpisaną umowę, która chroni kierowcę na wiele sposobów.

Jeżeli jesteśmy osobą bez doświadczenia należy wtedy szukać ofert firm, które chętnie przyjmą kierowcę po kursie prawa jazdy na przeszkolenie. Firmą wdrąży nowego pracownika w zasady jakie panują w transporcie, wyszkoli odnośnie obsługi tachografu, zasad jazdy czy wielu innych zagadnień które są konieczne przy pracy, a nie da się ich nauczyć na kursie prawa jazdy.

Korzyści z pracy w Niemczech

Zdecydowanie największa korzyść jaką możemy odnieść dzięki zatrudnieniu się w niemieckiej firmie transportowej to wysokie zarobki. Różnice są aktualnie dosyć duże pomiędzy wynagrodzeniem w polskiej firmie, a niemieckiej. Duży wpływ na zarobki mają kwalifikację kierowcy, znajomość języka oraz region w jakim firma się znajduje. W zachodnich Niemczech oraz regionie południowym zarobki są najwyższe. Wschodnie rejony czyli okolice Drezna, Berlina czy Schwerin niestety statystycznie wypadają gorzej pod tym względem.

Będąc zatrudnionym w Niemczech mamy prawo do wielu świadczeń socjalnych jak np. Kindergeld, Wintergeld czy wiele innych. Ubezpieczenie zdrowotne również funkcjonuje na zasadach niemieckich i daje także prawo do opieki zdrowotnej w Polsce.

Niemiecka umowa niesie za Sobą możliwość uzyskania niemieckiej emerytury. Niestety w Polsce wielu kierowców ma bardzo niskie podstawy na umowie o pracę, a więc i składki emerytalne są niskie. W Niemczech bez problemu można znaleźć ofertę z podstawą w wysokości 3000 € co na dziś daje w przeliczeniu 14 000 zł podstawy. Jest to naprawdę solidny fundament na którym możemy budować Swoją stabilność finansową na stare lata.

Elastyczność pracodawców sprawia, ze każdy kierowca może dopasować system pracy do Swoich potrzeb. Jeżeli kierowca ma rodzinę i chcę razem spędzać jak najwięcej czasu idealnym rozwiązaniem jest system 2/2 ( 2 tygodnie pracy, 2 tygodnie wolnego). Jeżeli ktoś w szybkim czasie potrzebuję dużo zarobić wtedy warto pracować na stałe bez systemu, zarobki mogą wtedy osiągać nawet ponad 3000 € netto.

Na koniec

Jak widzimy jest wiele spraw na które warto zwrócić uwagę. Musimy wiedzieć, że dzięki firmą takim jak Delta HR, możemy liczyć na 100% pomoc w całym procesie rekrutacji oraz podczas pracy. Możemy zaoszczędzić dużo czasu i stresu zdając się na specjalistów, którzy mają już spore doświadczenie związane z poszukiwaniem pracy w Niemczech przez kierowców zawodowych C oraz CE. Nie czekaj więc, skontaktuj się z nami i wybierz odpowiedniego pracodawcę dla Siebie!