Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Długie wyjazdy międzynarodowe rządzą się swoimi prawami. Doświadczony kierowca wie o wielu ważnych aspektach swojej pracy, jednak przy pierwszym wyruszeniu w drogę łatwo wpaść w jedną z pułapek złego przygotowania do drogi. Dlatego przygotowaliśmy listę porad dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z ciągnikiem siodłowym. Sprawdź koniecznie, nim wyruszysz w swoją pierwszą, długą trasę.

Co powinien wiedzieć początkujący kierowca?

Co powinien wiedzieć kierowca zawodowy? Warto poznać realia pracy w długiej trasie, by lepiej ocenić swoje własne potrzeby. To, co wydaje się mało istotne, przy ośmiu godzinach spędzonych za kierownicą oraz nocach w oddaleniu od domu nabiera zupełnie nowego znaczenia. Dlatego też pierwsza trasa ciężarówką bywa dużym wyzwaniem dla każdego kierowcy zawodowego. Nie zniechęcaj się! Każda kolejna będzie znacznie lepsza.

Prezentujemy poradnik, który pozwoli początkującym pominąć złe doświadczenia związane z początkiem pracy. Wiedza starszych kolegów po fachu ułatwi Ci wdrożenie się w trudne czasem realia drogowe Europy i świata.

początkujacy kierowca

Jak przygotować się w daleką trasę ciężarówką?

Gdyby istniał poradnik kierowcy ciężarówki, jego treść można by streścić w kilku najważniejszych poradach dla początkujących:

Co musi zrobić kierowca przed wyjazdem w trasę?

Wyruszając w daleką drogę, z pewnością masz świadomość, że w razie problemu pozostaniesz z nim sam. Zatem co powinien wiedzieć kierowca zawodowy, wyruszając w taką trasę? Na pewno musi sobie zdawać sprawę, że to on odpowiada za stan techniczny zestawu. W związku z tym przed wyruszeniem musi sprawdzić, czy opony są w dobrym stanie. Wszystkie odstępstwa i awarie należy w miarę możliwości usunąć lub zgłosić.

Pierwsza trasa za kierownicą ciężarówki bywa bardzo stresująca. Jednak pamiętaj, że to Ty musisz panować nad pojazdem, a nie praca i ciężarówka nad Tobą. Początkujące osoby często boją się zgłaszać, że coś jest nie tak — w ostatecznym rozrachunku o wiele łatwiej usunąć usterkę w bazie, niż ściągać później uszkodzony samochód do najbliższego warsztatu, załatwiać zastępstwo oraz zapewnić nocleg kierowcy. Dlatego też śmiało zgłaszaj wszystkie zauważone braki.

Pierwsza trasa ciężarówką — porady od starszych kolegów

Pierwsza trasa ciężarówką to mieszanina niepewności, strachu, całkowicie nowych doświadczeń, a także zderzenia się z pewnymi realiami. Żaden poradnik kierowcy ciężarówki nie zapewni Ci odpowiedniego przygotowania do wyjazdu.

Jak podejść do porad dawanych przez starszych kolegów lub znajomych pracujących w tym zawodzie od dłuższego czasu? Z jednej strony kryje się w nim dużo wiedzy i doświadczenia, z drugiej jednak musisz pamiętać, że każdy jest inny i ma różne potrzeby. Dlatego warto dokładnie wysłuchać każdej porady i zastanowić się nad nią. Jednak nie wszystkie sprawdzą się u Ciebie, więc nie bój się odrzucać tych wskazówek, które nie pasują do Twojego charakteru.

Na pierwszą trasę warto się dobrze zabezpieczyć. Lepiej wziąć ze sobą zbyt dużo bagaży, niż zapomnieć o czymś istotnym. Jeśli wydaje Ci się, że sandały doskonale nadają się do jazdy — jak sądziło wielu początkujących kierowców, nie musisz z nich rezygnować. Jednak miej w pogotowiu także buty ochronne. Jeśli okaże się, że porady kolegów w tym miejscu były trafne, na pierwszym postoju możesz zmienić obuwie i cieszyć się dalej wygodną jazdą. Pamiętać, że w kabinie jesteś sam — możesz próbować i eksperymentować, w jaki sposób będzie Ci najwygodniej pokonywać kolejne kilometry.