Spis treści:
- Jak napisać CV dla kierowcy?
- Jakie informacje są kluczowe w CV kierowcy ciężarówki
- Co napisać w CV kierowcy, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy?
- Jak przedstawić swoje kwalifikacje i umiejętności w CV kierowcy zawodowego?
- CV dla kierowcy bez doświadczenia – co warto uwzględnić?
Życiorys zawodowy, kryjący się pod skrótem CV, jest zbiorem Twoich zawodowych doświadczeń, umiejętności, kwalifikacji oraz etapów edukacji. Ale jeśli znajdują się w nim tylko standardowe, powtarzalne sformułowania typu: prawo jazdy kat. B i C+E, kierowanie pojazdem, rozliczanie czasu jazdy i tym podobne, to trudno będzie wyróżnić się na tle innych kandydatów. Takie informacje można znaleźć w każdym CV kierowcy zawodowego, a tymczasem rekruterzy szukają konkretnych kompetencji zawodowych. Jeśli chcesz ich zainteresować, musisz wiedzieć trzy rzeczy: co napisać w CV kierowcy, o czym nie warto wspominać i jak ułożyć wszystko w zgrabną całość. Specjaliści Delta HR przedstawiają kilka cennych wskazówek – zaczynamy!
Jak napisać CV dla kierowcy?
Ile CV trzeba wysłać i jak długo trwa oczekiwanie na odpowiedź wie każdy, kto choć raz samodzielnie starał się o angaż. Tymczasem warto odwrócić role i zastanowić się, ile podobnych do siebie ofert od kandydatów spływa do pracodawców oraz w jaki sposób dokonują selekcji.
Rozpoczynając tworzenie Curriculum Vitae w pierwszej kolejności musisz dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia. To nie tylko pozwoli uniknąć dodatkowych pytań i doprecyzowań, ale przede wszystkim dowiesz się, na jakich aspektach powinieneś się skupić oraz które umiejętności i doświadczenia podkreślić.
Ogólna zasada tworzenia Curriculum Vitae polega na odwróconej chronologii. W związku z tym swoje doświadczenia zawodowe oraz etapy edukacji zapisuj począwszy od najbardziej aktualnych informacji. Dodanie podsumowania na szczycie CV kierowcy zawodowego wygląda profesjonalnie i pozwala już na samym początku zaprezentować pracodawcy cel Twojej aplikacji.
Jakie informacje są kluczowe w CV kierowcy ciężarówki?
CV dla kierowcy ciężarówki musi oczywiście zawierać podstawowe elementy, wymagane w każdym życiorysie zawodowym. Należą do nich: dane personalne oraz kontaktowe, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej, ukończone kursy i szkolenia, posiadane certyfikaty oraz umiejętności zawodowe.
Tutaj ważna uwaga w kwestii danych osobowych. Otóż mają umożliwić pracodawcy skontaktowanie się z Tobą, więc wystarczy podać imię, nazwisko, numer telefonu, adres mailowy i miejscowość zamieszkania. Z punktu widzenia rekrutacji szczegóły takie, jak pełny adres zamieszkania, data urodzenia czy stan cywilny są nieistotne, więc nie ma sensu ich zamieszczać.
W treści CV kierowcy nie musisz wypisywać całej ścieżki swojej edukacji – wystarczy szkoła wyższa, policealna, zawodowa lub liceum, w zależności od tego, która z nich została ukończona przez Ciebie jako ostatnia. Możesz podkreślić uzyskane w szkołach kwalifikacje, jeśli uznasz, że będą przydatne podczas rekrutacji, ale od kierowców zwykle nie wymaga się określonego wykształcenia zawodowego.
Co napisać w CV kierowcy, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy?
Kilka krótkich zdań na początku CV dla kierowcy to streszczenie Twojej kandydatury, a dla pracodawcy wstępne rozeznanie czy nadajesz się na dane stanowisko. Prawidłowo napisane podsumowanie zawodowe ma podkreślać Twoje atuty, dzięki czemu możesz wyróżnić się z grona innych kandydatów.
Spróbuj w kilku słowach opisać poprzednie miejsca pracy, szczególnie te związane z branżą transportową. Pamiętaj o tym, by w tych informacjach koniecznie zawrzeć czas pracy, stanowisko oraz zakres obowiązków i nie przesadzaj z nadmiarem szczegółów. Eksperci sugerują, by całe CV mieściło się na jednej stronie formatu A4, więc swoje osiągnięcia możesz dopisać w oddzielnej sekcji, poświęcając na każde z nich maksymalnie półtorej linijki tekstu.
Jak przedstawić swoje kwalifikacje i umiejętności w CV kierowcy zawodowego?
Jak napisać CV i zawrzeć w nim to, co z punktu widzenia firmy poszukującej pracownika będzie kluczowe? Wypisując swoje doświadczenia zawodowe wybieraj te, które wiążą się z pracą kierowcy. Postaraj się zaprezentować szerszy zakres swoich kwalifikacji i zdobyte umiejętności. Możesz na przykład wymienić czynności, które należały do Twoich stałych obowiązków. W końcu każdy kierowca ma inne doświadczenie, zarówno w zakresie pojazdów, które miał okazję prowadzić, jak również umiejętności technicznych.
Tutaj możesz wypisać na przykład: przygotowywanie samochodu do wyjazdu, ustalanie trasy, przyjmowanie i rozliczanie płatności, wystawianie dokumentów sprzedaży, komunikacja z pracownikami magazynu, sporządzanie raportów i tym podobne.
Ale na tym nie koniec, bo większość kandydatów mniej lub bardziej szczegółowo opisuje w CV zakres obowiązków. Jeśli dodasz swoje sukcesy, specjalne umiejętności, uzyskane uprawnienia i ważne zezwolenia, możesz zyskać nad nimi przewagę. Przy okazji przekonasz pracodawcę, że to właśnie z Tobą warto się skontaktować i porozmawiać.
CV dla kierowcy bez doświadczenia – co warto uwzględnić?
CV dla kierowcy bez doświadczenia niekoniecznie oznacza mniejsze szanse w oczach rekruterów. Ważne, by w sekcji umiejętności zawrzeć to, co wymagane jest w danej ofercie pracy. Wypisz wszystkie rodzaje prawa jazdy, jakie posiadasz oraz inne pozwolenia czy certyfikaty. Pamiętaj o zamieszczeniu informacji o językach obcych, którymi władasz, wraz z określeniem poziomu zaawansowania.
Jeżeli nie masz doświadczenia za kółkiem pojazdu ciężarowego, wypisz w zamian wszystkie posiadane uprawnienia i zaświadczenia, na przykład aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne, aktualne zaświadczenie o niekaralności, uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy samochodów ciężarowych lub uprawnienia na przewóz rzeczy.
Skupienie się na potrzebach firmy poszukującej nowego kierowcy jest najważniejsze. Spójrz na swoje CV z perspektywy rekruterów i zamiast powielać w treści utarte frazy, odnieś się do wymagań, które są zawarte w ogłoszeniu. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że spełniasz jego podstawowe wymagania i rozumiesz, kto jest dla niego dobrym kandydatem.