Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Coraz częściej pojawiają się oferty pracy dla kierowców zawodowych zawierających w nagłówku tajemniczy skrót BDF. Na czym polega ten system, jak działa i czy wymagane są dodatkowe uprawnienia, by móc pracować na zestawach BDF? Na te pytania postaramy się obszernie odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest BDF?

Logistyka, czyli transport towarów odbywający się często na dużych dystansach, to ogromna gałąź gospodarki, generująca znaczące przychody. W celu obniżenia kosztów swoich usług firmy starają się korzystać z nowoczesnych rozwiązań, jak transport intermodalny czy system BDF. Co to znaczy? Jest to system wymiennych nadwozi, stosowany od wielu lat w Niemczech, Austrii oraz krajach Beneluxu. Z powodu swoich zalet, zdobywa on też coraz większą popularność w innych państwach europejskich.

Jak działa system BDF?

Jak działa BDF? Jest to system wymiennych nadwozi, zatem najważniejszą cechą tego systemu jest możliwość odłączenia zabudowy od podwozia. Ciągnik zatrzymuje się w wyznaczonym miejscu, a następnie zawieszenie hydrauliczne podnosi się o kilka centymetrów. Umożliwia to rozłożenie czterech nóg, na których opierać się będzie kontener. Następnie zawieszenie znów się obniża, co pozwala oddzielić ładunek od podwozia. Wystarczy wyjechać spod kontenera, by wyruszyć w dalszą drogę.

Kontenery mogą być teraz napełnione lub opróżnione bez udziału kierowcy, oczekującego czasem przez wiele godzin w kolejce. Natomiast ciężarówka może w tym czasie podjechać po załadowane już nadwozie. To, czym wyróżnia się przyczepa BDF, to oś skrętna, ułatwiająca wjazd pod naczepę. Następnie koniecznie trzeba spuścić powietrze z systemu i zamocować ładunek na podwoziu. W końcu nogi chowane są na czas przejazdu i kierowca może ruszać w drogę.

naczepa bdf

Zalety przyczep BDF

Dlaczego system BDF w transporcie towarów jest tak popularny? Wynika to z licznych zalet i korzyści, jakie zapewnia:

Wspomniane zalety wpływają na dużą popularność tego typu rozwiązań w coraz większej ilości państw.

Jak wygląda praca na zestawach BDF?

Pierwsze pytanie, jakie się zapewne nasuwa czytelnikom, dotyczy szkoleń, które trzeba ukończyć, by podjąć pracę na zestawach BDF. Wymogi są tak naprawdę tylko dwa:

Wymagania te nie różnią się niczym od uprawnień potrzebnych do pracy jako kierowca ciągnika siodłowego. Jednak istnieją specjalne szkolenia obsługi systemu BDF. Choć pracodawca nie będzie ich od Ciebie wymagał, taki certyfikat może pomóc Ci w zdobyciu pracy na zestawach BDF. Równie pomocne jest doświadczenie w korzystaniu z tego typu podwozi.

Jak się jeździ na BDF? Przede wszystkim kierowca na takiej posadzie unika długiego oczekiwania na rozładunek i załadunek, co jest z pewnością najmniej lubianym elementem tej profesji. Nic więc dziwnego, że mnóstwo chętnych korzysta z możliwości zmiany pracy na kierowcę C+E BDF. U nas również można znaleźć tego typu oferty pracy dla kierowców, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Sprawdź koniecznie, czy nie jest to Twoja szansa na wymarzoną posadę.

Przeczytaj także: Jak wygląda praca kierowcy na kontenerach?