Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

jak awansować jako kierowca zawodowy

Jak awansować jako kierowca zawodowy?

Praca jako kierowca zawodowy cieszy się dużą popularnością zarówno wśród młodych osób, które dopiero planują swoją przyszłość zawodową, jak wśród starszych pracowników, którzy pragną się przebranżowić i porzucić pracę etatową w biurze bądź przemyśle. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, czy w branży transportowej możliwy jest awans? W przypadku kierowców zawodowych nie można mówić stricte o awansie, aczkolwiek rozwój zawodowy jest jak najbardziej możliwy. Wraz z kompetencjami kierowcy rosną też jego zarobki i wartość na rynku pracy. Jakie kursy dla kierowców zawodowych warto skończyć, aby znaleźć dobrze płatną pracę?

Jak zostać kierowcą zawodowym?

Kierowcą zawodowym może zostać każda pełnoletnia i zdrowa osoba, która posiada prawo jazdy kategorii C lub C+E. Są to podstawowe uprawnienia, które upoważniają do prowadzenia samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony (prawo jazdy kategorii C) oraz ciągników siodłowych z naczepą (C+E). Oba te kursy można zorganizować jednocześnie, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które są zdeterminowane, by jak najszybciej uzyskać prawo jazdy kategorii C+E i rozpocząć pracę w zawodzie. Oprócz tego dokumentu kierowca zawodowy musi zdobyć również Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej (Kod 95), które potwierdza ukończenie kursu na przewóz osób i rzeczy. Wspomniany wyżej kurs nie jest potrzebny kierowcom zawodowym, którzy na co dzień prowadzą pojazdy o masie poniżej 3,5 tony. Zamiast tego muszą oni jednak wyrobić licencję do krajowego przewozu osób.

Jak kierowca zawodowy może rozwijać swoje kompetencje?

Osoby, które dopiero myślą o karierze kierowcy zawodowego, często wpisują do internetowej przeglądarki hasła „kierowca-awans”, „kierowca zawodowy-awans”, by prześledzić możliwe ścieżki rozwoju. Prawda jest taka, że ten rozwój może nastąpić tylko i wyłącznie poprzez zdobycie nowych kategorii prawa jazdy lub ukończenie specjalistycznych kursów. I tak, kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C+E może dodatkowo zapisać się na:

  • kurs prawa jazdy kategorii D – co pozwoli mu m.in. prowadzić autobus oraz zespół pojazdów złożony z autobusu i lekkiej przyczepy,
  • kurs prawa jazdy kategorii D1 – daje uprawnienia m.in. do prowadzenia autobusu o długości do 8 metrów,
  • kurs prawa jazdy D1+E,
  • kurs prawa jazdy D+E.

Im więcej kategorii prawa jazdy ma dany kierowca, tym większe są jego szanse na znalezienie konkurencyjnej oferty pracy. Jest on również bardziej elastyczny, ponieważ ma doświadczenie w prowadzeniu różnych typów pojazdów, co jest bardzo cenną umiejętnością w branży transportu drogowego.

Na jakie specjalistyczne szkolenia dla kierowców zawodowych warto się zapisać?

Zdobycie nowej kategorii prawa jazdy nie jest jedyną metodą na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Często dużo bardziej dostępnym i łatwiejszym do zrealizowania rozwiązaniem jest odbycie specjalistycznego kursu dla kierowców zawodowych. Wśród tych najbardziej pożądanych przez pracodawców jest kurs ADR. Szkolenie ADR pozwala zdobyć uprawnienia na przewóz towarów niebezpiecznych, takich jak np. materiały wybuchowe, gazy, ciecze, substancje żrące i łatwopalne, odpady biologiczne lub radioaktywne. Inne kursy, które warto zrobić, by zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, to:

  • kurs na przewóz towarów chłodniczych,
  • kurs nalewania i opróżniania cystern,
  • kurs na operatora żurawia przewoźnego HDS,
  • szkolenie z jazdy w poślizgu,
  • szkolenie z jazdy defensywnej,
  • kurs pierwszej pomocy przedmedycznej i BHP.

Każde kolejne szkolenie owocuje nowymi kwalifikacjami, którymi można pochwalić się przed przyszłym pracodawcą. Firmy transportowe coraz częściej zwracają również uwagę na znajomość języków obcych, więc warto zadbać o to, by w sposób komunikatywny opanować język angielski lub niemiecki. To cenna wskazówka zwłaszcza dla tych kierowców zawodowych, którzy planują pracę za granicą. Oczywiście można pracować np. u niemieckiego przewoźnika, ale z polskim dyspozytorem, aczkolwiek kierowcy, którzy dobrze znają język obcy, mogą liczyć na wyższe zarobki oraz bardziej zróżnicowane i atrakcyjne oferty pracy.

Do jakiego wieku można pracować jako kierowca zawodowy?

Praca jako kierowca zawodowy wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To naturalne, że wraz z wiekiem nasza sytuacja zdrowotna stopniowo się pogarsza – zaczynamy gorzej widzieć, wolniej reagować na zagrożenia, potrzebujemy więcej czasu na regenerację. W przypadku osób, które spędziły wiele lat za kółkiem, dochodzą jeszcze schorzenia zawodowe, takie jak np. bóle kręgosłupa, żylaki czy zespół chronicznego zmęczenia. Zgodnie z aktualnymi przepisami mężczyźni powinni przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Są jednak truckerzy, którzy czują się na tyle dobrze, że jeżdżą w trasy nawet po przekroczeniu tej wiekowej granicy.

Osobom, które chcą rozpocząć karierę jako kierowca zawodowy w Niemczech, polecamy kontakt z naszą agencją Delta HR. Od lat zajmujemy się kompleksową organizacją zatrudnienia w branży transportowej. Oferujemy dobrze płatną pracę na różnych rodzajach pojazdów oraz elastyczny system jazdy. Pomożemy z załatwieniem wszystkich formalności, znalezieniem zakwaterowania oraz w negocjacjach warunków zatrudnienia z przewoźnikiem. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj także: Jakie są wymagania, aby zostać kierowcą ciężarówki?