Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Eco-driving. Jak oszczędzać paliwo i dbać o środowisko jako kierowca ciężarówki w Niemczech?

W przestrzeni publicznej i medialnej coraz częściej mówi się o eco-drivingu. Zwykle słyszymy o nim w kontekście aut osobowych, ale temat ekonomicznej jazdy coraz częściej poruszany jest również w firmach transportowych, gdzie zużycie paliwa generuje znaczne koszty prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. Jak oszczędzać paliwo, będąc kierowcą ciężarówki? Z chęcią podpowiemy!

Czym jest eco-driving?

Eco-driving, znany również jako ekonomiczna jazda, to styl prowadzenia pojazdu mający na celu zwiększenie efektywności paliwowej i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji. Obejmuje on szereg technik i praktyk, które pozwalają na wydajniejsze wykorzystanie paliwa i zredukowanie negatywnego wpływu spalin na środowisko. Do kluczowych zasad eco drivingu należy m.in. płynne przyspieszanie i hamowanie, utrzymywanie stałej, umiarkowanej prędkości, jak również unikanie niepotrzebnego obciążania silnika przez nadmierną prędkość czy długotrwałe postoje na biegu jałowym. Dodatkowo eco-driving zakłada regularną konserwację pojazdu, aby zapewnić jego bezawaryjną pracę, oraz optymalizację obciążenia samochodu, co jest szczególnie ważne w przypadku samochodów ciężarowych.

Eco-driving i jego największe zalety

Ekonomiczna jazda przynosi wiele korzyści zarówno kierowcom aut osobowych, jak i kierowcom zawodowym i ich pracodawcom. Przede wszystkim, dzięki optymalnemu wykorzystaniu paliwa, pozwala ona ograniczyć koszty związane z jego zakupem, co jest dużą ulgą dla portfela przedsiębiorcy. Eco-driving sprzyja również środowisku naturalnemu, ponieważ ekologiczna jazda wiąże się z niższą emisją spalin, co ma wpływ na jakość powietrza, wód gruntowych oraz środowiska w ogóle. Co ważne, stosowanie zasad eco-drivingu na co dzień przyczynia się również do wydłużenia żywotności auta, a w szczególności sprzęgła, układu hamulcowego czy opon. Niższa awaryjność pojazdu to także oszczędność – czasu i pieniędzy. Niesprawna ciężarówka nie wyjedzie przecież w trasę, a co za tym idzie – zmniejszy efektywność transportu i spowoduje straty finansowe, które będą jeszcze większe, gdy mechanik wystawi rachunek. Na koniec warto dodać, że ekonomiczna jazda sprzyja bezpieczeństwu na drodze.

Jak oszczędzać paliwo? Praktyczne wskazówki dla kierowcy ciężarówki

Każdy kierowca zawodowy może (i powinien) jeździć ekonomicznie. Na nic zdadzą się wymówki, że nie ma czasu na eco-driving, gdy do zrealizowania jest szybka dostawa towaru. Ekonomiczna jazda nie oznacza przecież, że pojazd należy prowadzić z najniższą dozwoloną prędkością. Chodzi o wdrożenie kilku prostych zasad, które mają istotny wpływ na zużycie paliwa i emisję spalin do atmosfery. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twój styl jazdy stanie się bardziej ekonomiczny:

1. Ruszanie bez rozgrzewania:

  • rozpocznij jazdę od razu po przekręceniu kluczyka. Unikaj rozgrzewania silnika w miejscu, co niepotrzebnie zużywa paliwo.

2. Efektywne zarządzanie biegami:

  • używaj pierwszego biegu jedynie do ruszania. Przełącz na wyższy bieg już po pokonaniu około 10 metrów.
  • wykorzystuj redukcję biegów przed manewrami, takimi jak np. wyprzedzanie.

3. Hamowanie silnikiem:

  • przy zbliżaniu się do czerwonego światła, stopniowo zwalniaj, redukując biegi. To zmniejsza zużycie paliwa i hamulców.

4. Wykorzystanie tempomatu:

  • utrzymywanie stałej prędkości to klucz do ekonomicznej jazdy. Tempomat może w tym pomóc, zwłaszcza na długich trasach.

5. Przewidywanie sytuacji na drodze:

  • staraj się przewidywać sytuacje na drodze, by unikać nagłego hamowania i przyspieszania.

6. Planowanie trasy:

  • przed wyjazdem zaplanuj trasę. Unikaj korków i tras z częstymi przystankami.

7. Optymalne rozłożenie ładunku

  • Upewnij się, że ładunek jest równomiernie rozłożony i bezpiecznie zabezpieczony. To zmniejsza opory jazdy i zużycie paliwa.

8. Regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu

  • Kontroluj ciśnienie w oponach. Niewłaściwe ciśnienie wpływa na zużycie paliwa i ogumienia.
  • Wybieraj sprawdzone części zamienne, by utrzymać pojazd w dobrym stanie technicznym.

Stosując się do powyższych zasad, szybko zauważysz, że paliwa w baku starcza na dłużej. Ponadto Twój pojazd będzie Ci wdzięczny za łagodniejsze traktowanie, co zaowocuje niższą awaryjnością klocków hamulcowych i zawieszenia.

Skoro wiesz już, jak zmniejszyć emisję CO² podczas jazdy i jak oszczędzać paliwo, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszej agencji Delta HR. Pomagamy polskim (i nie tylko) kierowcom zawodowym znaleźć atrakcyjne i stabilne zatrudnienie w niemieckich firmach transportowych. Oferujemy pracę na różnych zestawach oraz w elastycznym systemie jazdy. Pomagamy przy załatwianiu wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem i otaczamy naszych Klientów profesjonalną opieką. Poszukujemy kierowców zawodowych z prawem jazdy C+E i kodem 95, doświadczonych i początkujących w branży, ze znajomością języka niemieckiego lub bez. Jeśli wraz z Nowym Rokiem chcesz dokonać istotnych zmian w swoim życiu i poszukać nowej pracy, to idealna okazja, by już dziś skontaktować się z naszymi doradcami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Przeczytaj także: Ergonomia w kabinie ciężarówki: Nowoczesne rozwiązania dla kierowców