Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Każda osoba, która pragnie zostać kierowcą zawodowym, musi przejść szereg szkoleń i testów, które umożliwią jej pracę w branży transportowej. Jednym z uprawnień, które muszą nabyć kierowcy pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, jest kod 95. Co to takiego? Jak uzyskać kod 95 w prawie jazdy? Zapraszamy do lektury!

Kod 95 – co to jest?

Kod 95, czyli Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej Kierowcy, jest dokumentem upoważniającym okaziciela do przewozu drogowego rzeczy i osób za pomocą pojazdów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Tego rodzaju uprawnienia wydawane są kierowcom, którzy posiadają prawo jazdy kategorii C, C+E, D oraz D+E. Kod 95 znajduje się na odwrocie prawa jazdy, w polu numer 12, przy określonej kategorii. Ma on postać ciągu cyfrowego, który składa się z liczby 95 oraz daty ważności ostatniego odbytego przez kierowcę szkolenia okresowego bądź kursu kwalifikacyjnego. Podstawę prawną do takiego przedstawiania kodu 95 stanowi Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 2 sierpnia 2012 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Kod 95 – czy muszą mieć go wszyscy kierowcy zawodowi?

Nie wszyscy kierowcy zawodowi muszą posiadać kod 95 w prawie jazdy. Osoby, które na co dzień poruszają się autami osobowymi lub busami o masie całkowitej do 3,5 tony, są zwolnione z tego obowiązku. Mowa tu między innymi o taksówkarzach, kurierach, przedstawicielach handlowych, instruktorach nauki jazdy oraz kierowcach pojazdów uprzywilejowanych.

Kod 95 – jak uzyskać?

Aby uzyskać kod 95, kierowca musi założyć profil kierowcy zawodowego. Konieczne jest też uzyskanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, które potwierdzą brak przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu. Z wymienionymi wyżej orzeczeniami trzeba zgłosić się do lokalnego wydziału komunikacji, a następnie wybrać ośrodek, który oferuje kurs na przewóz osób i rzeczy.

Istnieją dwa główne typy szkoleń kwalifikacyjnych dla kierowców zawodowych:

  1. Kurs kwalifikacyjny – jest to opcja dla kierowców, którzy otrzymali prawo jazdy kategorii C po 10 września 2009 roku lub kategorii D po 10 września 2008 roku. Po ukończeniu tego kursu kierowca musi zdać egzamin państwowy, aby otrzymać świadectwo kwalifikacji zawodowej.
  2. Szkolenie okresowe – to szkolenie jest przeznaczone dla tych, którzy zdobyli prawo jazdy kategorii C przed 10 września 2009 roku lub kategorii D przed 10 września 2008 roku. Również kierowcy, którzy chcą odnowić swoje świadectwo, mogą się na nie zapisać. W tym przypadku nie ma konieczności zdawania egzaminu państwowego. Po zakończeniu szkolenia, kierowca wymienia swoje dotychczasowe prawo jazdy na nowe, z uaktualnionym kodem 95.

Warto zaznaczyć, że Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej Kierowcy ważne jest przez 5 lat. Po tym czasie uprawnienia należy odnowić.

Kod 95 – gdzie zrobić?

Kod 95 można uzyskać w autoryzowanych ośrodkach szkoleniowych, które oferują odpowiednie kursy kwalifikacyjne oraz szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych. Placówki te muszą być zatwierdzone przez odpowiedni organ administracyjny i spełniać podstawowe kryteria, które umożliwią kursantom kształcenie na optymalnym poziomie. Ośrodek szkoleniowy może realizować kurs w formie:

Przed zapisaniem się na kurs warto sprawdzić opinie innych kierowców oraz dokładnie przestudiować ofertę ośrodka. Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu państwowego kod 95 zostanie wpisany do prawa jazdy, potwierdzający kwalifikacje zawodowe kierowcy.

Ile kosztuje kurs na kod 95?

Kwalifikacja wstępna dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C, C+E, D oraz D+E to wydatek rzędu 3000 zł, choć kwota ta może się różnić w zależności od renomy i lokalizacji ośrodka szkoleniowego. W cenie kursu kierowca otrzymuje także materiały edukacyjne oraz dostęp do bazy pytań, które mogą pojawić się na egzaminie państwowym. W całość wliczony jest również sam egzamin. Dużo tańsze są szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych C, C+E, D oraz D+E. To wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto dodać, że istnieje jeszcze coś takiego, jak kwalifikacja wstępna przyspieszona i dedykowana jest ona kierowcom, którzy nie mogą czekać długo na wydanie uprawnień i wpisanie kodu 95 do prawa jazdy. Taki przyspieszony kurs kosztuje blisko 4000 zł.

Co grozi za jazdę bez kodu 95?

Jazda bez wymaganego kodu 95 jest poważnym wykroczeniem i może mieć surowe konsekwencje. W Polsce i innych krajach Unii Europejskiej kierowcy zawodowi, którzy prowadzą pojazdy z kategorii C, C+E, D i D+E bez posiadania tego kodu, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 800 zł. Kara nakładana jest również na pracodawcę, który dopuścił kierowcę do nieuprawnionego przewozu towarów lub osób i wynosi ona 1000 zł.

Jesteś kierowcą zawodowym i masz prawo jazdy kategorii C, C+E, D lub D+E z kodem 95? Jeśli szukasz dobrze płatnej pracy poza granicami kraju, koniecznie skontaktuj się z naszą agencją – Delta HR. Prowadzimy rekrutacje do firm transportowych w Niemczech i chętnie pomożemy Ci znaleźć stabilne i satysfakcjonujące zatrudnienie w różnych gałęziach branży transportowej.