Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Jakie badania dla kierowców zawodowych są obowiązkowe?

Praca jako kierowca zawodowy jest mocno obciążająca fizycznie i psychicznie. Wielogodzinne siedzenie za kółkiem i nieustanne skupianie uwagi na drodze kosztują bardzo dużo wysiłku, z czego rzadko zdają sobie sprawę osoby postronne. Jednym z warunków zatrudnienia w branży transportowej jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w charakterze kierowcy zawodowego. Jakim badaniom poddawani są truckerzy?

Badania lekarskie kierowców zawodowych – dlaczego są obowiązkowe?

Aby zostać kierowcą zawodowym ciężarówki, nie wystarczy prawo jazdy kategorii C lub C+E. Konieczne jest także Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, a żeby je otrzymać, należy przedstawić aktualne badania lekarskie i psychologiczne. Zresztą nie chodzi tylko o formalności. Badania lekarskie dla kierowców zawodowych są obowiązkowe, ponieważ mają one kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno samego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi. Sprawność fizyczna i psychiczna kierowcy ma przecież bezpośredni wpływ na jego zdolność do prowadzenia pojazdu i zdolność do podejmowania logicznych działań w sytuacji zagrożenia.

Jakie badania lekarskie wykonuje się u kierowców zawodowych?

Badania lekarskie wykonywane u kierowców zawodowych mają szerszy zakres niż te, które przeprowadza się u kandydatów na prawo jazdy kategorii B. Obejmują one:

  • badania okulistyczne – sprawny wzrok jest niezbędny w pracy kierowcy zawodowego, a osoby, które borykają się z dużymi wadami okulistycznymi, nie mogą zostać dopuszczone do pracy za kółkiem;
  • badania laryngologiczne – słuch to kolejny bardzo ważny zmysł, który umożliwia bezpieczne poruszanie się po drogach pojazdem ciężarowym;
  • badania neurologiczne – badania kierowców C+E koncentrują się także na sprawdzeniu ich koordynacji ruchowej i zmysłu równowagi;
  • badania ogólne – pomagają ocenić ogólny stan zdrowia kierowców zawodowych np. badanie palpacyjne, osłuchiwanie, pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
  • badania dodatkowe – wykonywane są według uznania lekarza i jest to np. badanie EKG.

W czasie badania lekarz wyklucza również obecność chorób współistniejących, wśród których można wymienić np. cukrzycę, padaczkę lub nadciśnienie tętnicze.

Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych

Praca jako kierowca zawodowy wymaga nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale również wysokiej odporności psychicznej. Często jest to praca bardzo stresująca i pod presją czasu. W związku z tym, kandydaci na zawodowych kierowców muszą przejść badania psychologiczne, które mają na celu ocenę ich reakcji w sytuacjach stresowych i trudnych. Testy psychologiczne polegają na:

  • określeniu osobowości kierowcy zawodowego,
  • zbadaniu jego sprawności intelektualnej,
  • wykonywaniu badań przy pomocy aparatury – w ten sposób bada się m.in. szybkość reakcji kierowcy, koordynację wzrokowo-ruchową, postrzeganie odległości, umiejętność widzenia po zmierzchu, wrażliwość na oślepienie.

Badania psychologiczne dla kierowców zawodowych pozwalają sprawdzić, czy osoby te są odpowiednio przygotowane do bezpiecznego prowadzenia pojazdów i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z zawodem kierowcy.

Wstępne i okresowe badania kierowców zawodowych

Wstępne badania dla kierowców zawodowych muszą wykonać osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym zawodem, natomiast badania okresowe dotyczą całej grupy zawodowej. Kierowcy, którzy nie przekroczyli 60. roku życia, powinni przechodzić badania okresowe co pięć lat. W przypadku starszych kierowców, powyżej 60. roku życia, badania te są wymagane częściej, a mianowicie co 30 miesięcy. Skierowanie na badania lekarskie kierowcy zawodowego wystawia pracodawca i to on jest zobowiązany pokryć ich koszt.

Czy można nie zgodzić się z orzeczeniem lekarskim?

Zdarza się, że kandydat na kierowcę zawodowego otrzymuje od lekarza negatywne orzeczenie, które uniemożliwia mu podjęcie pracy w zawodzie. Czy można podważyć treść takiego dokumentu? Nie jest to łatwe. Kierowca zawodowy może złożyć wniosek o ponowne przeprowadzenie badań lekarskich u tego samego specjalisty. Ma na to czas w ciągu 14 dni od otrzymania negatywnej oceny stanu zdrowia. Jeżeli decyzja specjalisty ponownie będzie nieprzychylna, wówczas jedyną deską ratunku jest badanie komisyjne.

Jak długo ważne jest skierowanie na badania lekarskie kierowcy zawodowego?

Skierowanie na badania lekarskie kierowcy zawodowego jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Po wykonaniu badań ich kopia przechowywana jest w aktach pracownika. Pracodawca zwykle wskazuje też placówkę medyczną, w której kierowca zawodowy może wykonać pakiet badań, po wcześniejszej rejestracji wizyty.

Jeśli jesteś kierowcą zawodowym zainteresowanym pracą w Niemczech, współpraca z agencją Delta HR to doskonały wybór. Specjalizujemy się w rekrutacji kierowców z prawem jazdy kategorii C i C+E dla niemieckich firm transportowych. Gwarantujemy stabilność zatrudnienia, atrakcyjne zarobki i dużą swobodę w zakresie godzin pracy i wyboru zestawu. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami, aby Ty mógł robić to, co lubisz najbardziej – prowadzić i zarabiać. Zapraszamy do kontaktu!

Przeczytaj także: Jak awansować jako kierowca zawodowy?