Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Język niemiecki w pracy – jakie poziomy językowe są wymagane przez pracodawców?

Temat znajomości języków obcych powraca jak bumerang w kontekście poszukiwań pracy za granicą. Są tacy, którzy mówią „do odważnych świat należy” i wyjeżdżają z kraju bez znajomości słowa po niemiecku, oraz tacy, którzy spędzają wiele godzin na nauce języka obcego, nim zdecydują się opuścić Polskę. Trudno powiedzieć, który schemat jest lepszy, ponieważ każdy z nich ma swoje wady i zalety. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czy potrzebna jest znajomość języka niemieckiego, by pracować za granicą, a w szczególności u naszych zachodnich sąsiadów.

Praca w Niemczech a znajomość języka. O czym musisz pamiętać?

Znajomość języka obcego jest dużym atutem i nie chodzi tu tylko o życie zawodowe, ale także kulturalne czy społeczne. Znacząco ułatwia to funkcjonowanie w nowym środowisku, pozyskiwanie znajomych czy zrozumienie zwyczajów i kultury danego kraju. Wyjeżdżając za granicę, warto znać przynajmniej kilka podstawowych zwrotów w lokalnym języku i stopniowo poszerzać swoje słownictwo, ucząc się samodzielnie lub bazując na konwersacjach z obcokrajowcami. Czy zdobycie pracy w Niemczech bez znajomości języka jest możliwe?

Oczywiście, ale często jest to praca fizyczna lub niewymagająca kontaktu z drugą osobą, co ogranicza wybór ofert. W przypadku określonych zawodów, np. kierowców zawodowych, sprawa jest o tyle prostsza, że niektóre firmy, w tym i nasza – Delta HR, umożliwiają pracę z polskimi dyspozytorami. Plus jest taki, że kierowca nie musi znać języka niemieckiego, a minus – że mógłby zarobić więcej, gdyby ten język znał. Wiele osób, które rozważają podjęcie pracy tuż za zachodnią granicą, zadaje sobie pytanie: „Co mi daje znajomość języka niemieckiego w Niemczech?” Otóż, odpowiedź na nie jest bardzo prosta:

  • szerszy wybór ofert pracy,
  • lepsze możliwości zarobkowe,
  • szansę na szybszy rozwój zawodowy,
  • wyższy komfort życia na obczyźnie.

Z drugiej strony, jeśli ktoś nie ma ochoty uczyć się niemieckiego ani rozwijać swojej kariery, to i tak znajdzie w Niemczech zajęcie, które pozwoli mu zarobić na życie. Chociażby przy zbiorach.

Jak określić poziom znajomości języka niemieckiego?

Tworząc CV, musimy określić swój poziom znajomości języka obcego. Często jest to kryterium, od którego zależy nasze zatrudnienie w danej firmie, zwłaszcza na wyższych stanowiskach. Jak to zrobić w profesjonalny sposób? Służy do tego Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, czyli CEFR. Według wspomnianej wyżej skali można podzielić umiejętności językowe na sześć poziomów:

 • A1 – początkujący,
 • A2 – podstawowy,
 • B1 – średnio zaawansowany,
 • B2 – zaawansowany,
 • C1 – bardzo zaawansowany,
 • C2 – biegły.

Nie wiesz, na jakim miejscu w tej skali się znajdujesz? Aby w wiarygodny sposób ocenić swój poziom znajomości języka niemieckiego, możesz przystąpić do specjalistycznych testów językowych oferowanych przez różne instytucje, takie jak Goethe-Institut, które pozwolą na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego poziom kompetencji językowych według klasyfikacji CEFR.

Jak szybko nauczyć się niemieckiego do pracy?

Na początku warto określić, jaka znajomość języka jest wymagana przez pracodawcę. To pozwoli Ci ustalić cele i skupić się na konkretnych obszarach z zakresu gramatyki i słownictwa. W dzisiejszych czasach nauka języka obcego jest prostsza niż kiedykolwiek wcześniej i, jeśli tylko nie brakuje Ci zaangażowania i samozaparcia, możesz nauczyć się go zupełnie za darmo. Z pomocą przychodzą:

 • Internet (darmowe lekcje języka niemieckiego na YouTube, niemieckojęzyczne seriale, czytanki online),
 • aplikacje do nauki języków obcych np. Duolingo,
 • podręczniki i ćwiczenia z czasów szkolnych,
 • kursy językowe w wersji audio.

Jeżeli jednak potrzebujesz wsparcia profesjonalisty, zapisz się do szkoły języków obcych lub skorzystaj z indywidualnych korepetycji z germanistą.

Jaka praca z językiem niemieckim w Niemczech, a jaka bez języka?

Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego jest wymagana w pracy, która polega na kontakcie z klientem lub partnerem biznesowym. Mamy tu na myśli takie sektory gospodarki jak: szkolnictwo, medycyna, usługi i handel, hotelarstwo, gastronomia, marketing, ekonomia i finanse. Podstawowa znajomość języka lub jej brak mogą być akceptowane:

 • przy pracach rolnych,
 • w magazynie,
 • przy pracach budowlanych,
 • przy sprzątaniu,
 • przy prostych pracach produkcyjnych,
 • przy pracach pomocniczych (np. pomoc kuchenna w restauracji).

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet w tych zawodach, gdzie znajomość języka niemieckiego nie jest niezbędna, to umiejętność swobodnej komunikacji, znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i może zwiększyć szanse na lepsze warunki pracy.

Masz prawo jazdy kategorii C+E z kodem 95 i chcesz zacząć pracę w Niemczech? Nie szukaj jej na własną rękę. Niezależnie od tego, czy znasz język niemiecki, czy też nie, pomożemy Ci nawiązać współpracę z przewoźnikiem, który doceni Twoje aktualne kompetencje zawodowe. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!

 

Przeczytaj także: Niemieckie zwroty niezbędne dla kierowców