Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

karta-kierowcy

Spis treści:

  1. Co to jest karta kierowcy i dlaczego jest ważna?
  2. Jak wyrobić kartę kierowcy w Polsce?
  3. Karta kierowcy w Niemczech. Czy polski kierowca zawodowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie karty?
  4. Procedura składania wniosku o kartę kierowcy w Niemczech
  5. Jakie są opłaty za wyrobienie karty kierowcy w Niemczech?
  6. Kierowca ciężarówki w Niemczech. Kiedy trucker musi wyrobić kartę kierowcy?
  7. Ile się czeka na wydanie karty kierowcy w Niemczech?
  8. Kradzież lub utrata karty kierowcy w Niemczech. Co robić?

Karta kierowcy to, obok prawa jazdy, najważniejszy dokument dla osoby kierującej pojazdem powyżej 3,5 tony, który jest wyposażony w tachograf cyfrowy. Karta jest imienna i służy przede wszystkim do rejestracji czasu pracy i wszystkich czynności, jakie kierowca zawodowy wykonywał w ramach swoich obowiązków. Czy trucker z obywatelstwem polskim może wyrobić kartę kierowcy w Niemczech? Jeśli tak, to jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Co to jest karta kierowcy i dlaczego jest ważna?

Karta kierowcy to swojego rodzaju identyfikator, który zawiera takie informacje jak:

  • dane osobowe kierowcy zawodowego,
  • data wydania i okres ważności dokumentu,
  • podmiot wydający kartę,
  • numer prawa jazdy,
  • unikalny numer karty,
  • zdjęcie kierowcy,
  • podpis kierowcy,
  • kraj rejestracji.
 

Karta kierowcy współpracuje z tachografem cyfrowym. Rejestruje ona aktywność kierowcy w czasie pracy (czas prowadzenia pojazdu, przerwy, odpoczynek) i jest niezbędna, by trucker w ogóle mógł zasiąść za kółkiem. Każdy kierowca zobowiązany jest do używania swojej karty w czasie pracy, a raz na 28 dni pobiera się dane, które są zapisane na karcie. Dane te należy przechowywać przez 12 miesięcy oraz udostępnić odpowiedniemu podmiotowi w przypadku kontroli.

Jak wyrobić kartę kierowcy w Polsce?

W Polsce za wydanie karty kierowcy odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie. Dokument jest wydawany na 5 lat, ale nie dłużej niż wynosi termin ważności prawa jazdy. Kartę wydaje się na wniosek kierowcy, który można złożyć w formie papierowej lub cyfrowej.

Karta kierowcy w Niemczech. Czy polski kierowca zawodowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie karty?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej karta kierowcy musi być wydana przez kraj, w którym kierowca ma swoje stałe miejsce zamieszkania – meldunek. Aby móc ubiegać się o wydanie karty kierowcy w Niemczech, trucker musiałby mieszkać na terenie tego kraju i spędzać za naszą zachodnią granicą co najmniej 185 dni w roku. Gdzie wyrobić kartę kierowcy w Niemczech? Za wydawanie kart kierowcy odpowiedzialne są lokalne urzędy komunikacyjne, znane jako Straßenverkehrsamt lub Führerscheinstelle. Urzędy te działają na poziomie lokalnym i to właśnie one przetwarzają wnioski o wydanie karty kierowcy dla osób zamieszkałych na ich terenie.

Procedura składania wniosku o kartę kierowcy w Niemczech

Aby wyrobić kartę kierowcy w Niemczech, należy wypełnić stosowny wniosek i odesłać go do lokalnego urzędu komunikacyjnego. Do wniosku trzeba dołączyć:

  • skan dowodu osobistego lub paszportu,
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Niemiec (nie starsze niż 6 miesięcy),
  • aktualne zdjęcie biometryczne w formacie 35×45 mm,
  • prawo jazdy.

W przypadku, gdy kierowca zawodowy składa wniosek o wydanie kolejnej karty kierowcy, poprzednią należy dołączyć do wniosku.

Jakie są opłaty za wyrobienie karty kierowcy w Niemczech?

Koszt wydania karty kierowcy w Niemczech składa się z dwóch głównych opłat – opłaty administracyjnej oraz opłaty za produkcję i personalizację karty przez Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego (Kraftfahrt-Bundesamt, KBA). Opłata administracyjna jest określona w przepisach dotyczących opłat państwowych, natomiast opłata KBA wynosi 12,00 euro za kartę. Dodatkowo, jeśli karta ma być wysłana do adresata listem pocztowym za potwierdzeniem odbioru, doliczana jest opłata w wysokości 3,00 euro. Całkowitą kwotę należną za wydanie dokumentu kierowca musi uiścić w momencie składania wniosku.

Kierowca ciężarówki w Niemczech. Kiedy trucker musi wyrobić kartę kierowcy?

Pierwszą kartę kierowcy trucker musi wyrobić przed podjęciem pracy w zawodzie. Jest ona niezbędna do sczytywania danych z tachografu cyfrowego oraz identyfikacji kierowcy. Kolejną kartę kierowcy trzeba wyrobić kiedy:

  • obecna karta straci ważność,
  • obecna karta zostanie uszkodzona,
  • kierowca zgubi dokument,
  • dokument zostanie skradziony.
 

Niedozwolone jest, aby kierowca zawodowy korzystał z dwóch kart jednocześnie.

Ile się czeka na wydanie karty kierowcy w Niemczech?

Na swoją pierwszą kartę kierowcy trucker musi poczekać około 20 dni roboczych, które są liczone od momentu złożenia wniosku. W przypadku, gdy dokument wydawany jest po raz kolejny, czas oczekiwania skraca się do 5 dni roboczych. Wniosek o wydanie kolejnej karty kierowcy można złożyć najwcześniej na 6 miesięcy przed utratą ważności aktualnego dokumentu.

Kradzież lub utrata karty kierowcy w Niemczech. Co robić?

Jeżeli karta kierowcy zostanie skradziona, należy ten fakt zgłosić na policję. Przy składaniu wniosku o wydanie nowego dokumentu trzeba będzie dodatkowo złożyć pisemne oświadczenie, że doszło do kradzieży.

W przypadku utraty karty z winy kierowcy (zgubienie dokumentu) trzeba złożyć wniosek o wydanie karty zastępczej i dołączyć do niego pisemne oświadczenie woli pod rygorem kary za podanie nieprawdziwych informacji. Co ważne, jeśli karta kierowcy się znajdzie, nie można jej używać w pracy. Trzeba ją zwrócić do organu wydającego, a podczas jazdy posługiwać się nowym dokumentem.