Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

adr

Kierowca ADR – ile można zarobić na przewozach towarów niebezpiecznych?

Praca kierowcy zawodowego często polega na transporcie materiałów niebezpiecznych, takich jak np. odpady biologiczne czy chemikalia. Oczywiście, aby realizować tego typu przewozy trzeba posiadać specjalne uprawnienia, czyli zrobić kurs ADR. Znacząco podnosi on możliwości zarobkowe kierowcy zawodowego i otwiera mu zupełnie nowe ścieżki rozwoju. Ile zarabia kierowca ADR w Niemczech? Od czego zależy jego wynagrodzenie? Zaraz wyjaśnimy!

Kierowca ADR. Jak zdobyć uprawnienia do przewozów materiałów niebezpiecznych?

ADR (Accord Dangereux Routier) to zestaw przepisów międzynarodowych regulujących transport niebezpiecznych ładunków w ruchu drogowym. Kierowcy pragnący uzyskać uprawnienia ADR muszą uczestniczyć w kursach organizowanych przez akredytowane ośrodki szkoleniowe. Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, które dotyczą klasyfikacji towarów niebezpiecznych, zasad ich pakowania, oznakowania, a także procedur postępowania w przypadku wypadku lub awarii. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje certyfikat ADR, który uprawnia go do przewozu określonych klas materiałów niebezpiecznych. Certyfikat jest ważny przez 5 lat. Po tym czasie konieczne jest odbycie szkolenia aktualizacyjnego wiedzę.

Jakie materiały może przewozić kierowca ADR?

Kierowca z uprawnieniami ADR może przewozić szeroki zakres materiałów niebezpiecznych, które są klasyfikowane do różnych klas, w zależności od rodzaju zagrożenia, jakie generują. Do tych materiałów należą między innymi substancje wybuchowe, gazy (zarówno palne, jak i niepalne), ciecze łatwopalne, substancje stałe łatwopalne, substancje utleniające, toksyczne i żrące, a także różne rodzaje materiałów radioaktywnych, biologicznie niebezpiecznych i ekologicznie szkodliwych.

Transport wymienionych wyżej ładunków odbywa się w solidnych i starannie oznakowanych opakowaniach i za pomocą specjalistycznych pojazdów. Środki transportu wykorzystywane do przewozu materiałów niebezpiecznych często są wyposażone w skomplikowane zabezpieczenia i systemy, które chronią zawartość przed niezamierzonym uwolnieniem do środowiska. W tym celu wykorzystuje się m.in. zbiorniki ciśnieniowe dla gazów, cysterny dla cieczy łatwopalnych czy specjalne kontenery dla substancji radioaktywnych.

Ile zarabia kierowca ADR? Od czego zależy wysokość jego pensji?

Kierowcy ADR są bardzo potrzebni w branży transportowej ze względu na stale rosnącą liczbę zleceń związanych z przewozem niebezpiecznych substancji. W związku z tym mogą oni liczyć na naprawdę sowite wynagrodzenie, którego wysokość zależy od:

  • doświadczenia kierowcy zawodowego,
  • regionu, w którym realizuje on zlecenia,
  • rodzaju ładunku (im bardziej ryzykowny transport, tym wyższy koszt obsługi zlecenia, na który składa się także wynagrodzenie kierowcy),
  • hojności pracodawcy,
  • warunków zatrudnienia (wybrany system pracy ma duży wpływ na wysokość pensji).

Ze względu na dużą liczbę zmiennych, trudno dokładnie wskazać, ile zarabia kierowca ADR. Przeszukując Internet pod kątem fraz: „kierowca ADR zarobki”, „ praca kierowca ADR zarobki” czy „kierowca ADR cysterny zarobki”, można natknąć się na informację, że są to kwoty od 5000 do 7.500 zł netto. Mówimy tu oczywiście o polskim rynku transportowym. Jak sytuacja wygląda u naszego zachodniego sąsiada?

Kierowca ADR w Niemczech. Zarobki, które kuszą początkujących i doświadczonych trucekrów

Na podstawie danych z 2023 roku, można powiedzieć, że średnie wynagrodzenie kierowcy ADR w Niemczech wynosi od 2500 do 3000€ miesięcznie, co w przeliczeniu na złotówki daje nam pensję w wysokości od 11 500 – 16 100 zł brutto, czyli sporo więcej niż u polskiego przewoźnika. Do dochodu podstawowego często dochodzą jeszcze premie za pracę w nocy lub weekendy oraz liczne dodatki socjalne, takie jak np. dodatek za rozłąkę z rodziną lub zasiłek na dzieci. Wniosek jest prosty – praca dla niemieckiej firmy transportowej po prostu bardziej się opłaca. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracodawcy i jesteś gotów spróbować swoich sił jako kierowca ADR w Niemczech, chętnie pomożemy Ci znaleźć atrakcyjną ofertę pracy. Nasza agencja – Delta HR – może pochwalić doskonałą znajomością zachodniego rynku transportowego i rozbudowaną siecią kontaktów, które owocują rzetelnymi ofertami współpracy dla kierowców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Jakie są perspektywy zawodowe i możliwości awansu dla kierowców ADR?

Kierowcy z uprawnieniami ADR mają przewagę na rynku pracy, ponieważ posiadają specjalistyczne kwalifikacje wymagane do przewozu „trudnych” ładunków. Jeśli chodzi o możliwość awansu, to w tej branży wygląda on nieco inaczej niż np. w korporacji. Nie chodzi bowiem o to, by zmieniać nazwę stanowiska, ale by rozszerzać swoje kompetencje zawodowe i zdobywać doświadczenie w pracy na różnych typach pojazdów i przy obsłudze różnych ładunków. Skutkuje to większymi możliwościami zatrudnienia, co bezpośrednio wiąże się z wyższym wynagrodzeniem i lepszym komfortem pracy. Można mniej czasu spędzać za kółkiem, a zarabiać więcej niż przeciętny kierowca C+E zatrudniony na etacie. Zainteresowany? Skontaktuj się z naszymi doradcami i zmień pracę na lepszą!