Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

kontrola drogowa w niemczech - co warto wiedzieć i jak sie zachować?

Spis treści:

  1. Jak przebiega kontrola drogowa w Niemczech?
  2. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli w Niemczech?
  3. Co jeszcze może sprawdzać niemiecka kontrola drogowa?
  4. Jak przygotować się na kontrolę drogową w Niemczech?

Niemieckie przepisy drogowe w wielu kwestiach różnią się od polskich, ale znajomość podstawowych zasad i zachowanie dobrych manier pozwolą uniknąć nieporozumień w trakcie zatrzymania przez funkcjonariuszy. Policja w Niemczech może w każdej chwili i w dowolnym miejscu dokonać wyrywkowej kontroli uczestników ruchu drogowego. Kierowcy z zagranicy nie mogą liczyć na żadną taryfę ulgową, a nieznajomość lokalnego prawa nie jest dla nich okolicznością łagodzącą. Jak przebiega kontrola drogowa w Niemczech i o czym warto wiedzieć? Wyjaśniamy to w naszym nowym artykule – zapraszamy!

Jak przebiega kontrola drogowa w Niemczech?

W Niemczech istnieją trzy różne instytucje mogące przeprowadzać kontrole samochodów ciężarowych i autobusów. Najważniejsza z nich to BAG – Federalny Urząd ds. Transportu Towarów. Sprawdza między innymi trzeźwość prowadzącego, wymiar czasu pracy, stan techniczny pojazdu, dokumenty poświadczające ładunek i stosowanie się do przepisów dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych.

Policja drogowa (Autobahnpolizei) dba o bezpieczeństwo na autostradach i części dróg federalnych. Kontrole są przeprowadzane w zakresie przestrzegania ograniczeń prędkości, prawidłowego zabezpieczenia ładunku oraz przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego nacisku na oś. Policja regionalna (Landespolizei) podejmuje działania głównie wtedy, gdy stwierdzi coś niepokojącego w zachowaniu pojazdu na drodze, na przykład nadmierny przechył naczepy.

Kontrole w Niemczech są coraz częściej przeprowadzane w dni ustawowo wolne od pracy i wieczorem, przede wszystkim w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Chodzi o to, by wyłapać kierowców będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Funkcjonariusze mogą zatrzymać dowolny pojazd, co też należy uczynić niezwłocznie i z zachowaniem spokoju. 

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas kontroli w Niemczech?

Kolejna sprawa, czyli dokumenty, które trzeba mieć przy sobie. Podczas standardowej kontroli inspektorzy BAG lub policji sprawdzają tożsamość kierowcy ciężarówki i jego zdolność do prowadzenia pojazdu, a także uiszczenie opłat oraz przestrzeganie reżimu czasu pracy i odpoczynku. Dokumenty ładunkowe są analizowane pod kątem kompletności, a sama ładownia może zostać skontrolowana w kwestii zabezpieczenia towarów i rozłożenia ciężaru.

Niemiecka kontrola drogowa nie ma bezpośredniego dostępu do polskich baz danych, więc lepiej posiadać pod ręką dowód osobisty i prawo jazdy z wpisanym kodem 95, a także dokumenty transportowe. W Niemczech aplikacja mObywatel czy elektroniczne dokumenty w smartfonie nie przekonają funkcjonariuszy. Wjazd do Niemiec bez dowodu osobistego stanowi wykroczenie administracyjneza które grozi kara grzywny od 5 do nawet 1000 euro. 

Co jeszcze może sprawdzać niemiecka kontrola drogowa?

Kontrole na autostradach w Niemczech wyłapują również zachowania kierowców podczas prowadzenia pojazdu. Dotyczy to na przykład korzystania z CB Radio, gdyż jest ono traktowane tak samo, jak telefon komórkowy, więc trzymanie gruszki mikrofonu w dłoni jest karane. Podobnie rzecz wygląda z urządzeniami i aplikacjami, które informują o radarach i kontrolach drogowych. Dotyczy to nie tylko używania antyradarów, ale także funkcji ostrzegania o radarach zintegrowanej z nawigacją GPS. 

W przypadku rutynowych kontroli drogowych nie należy obawiać się żadnych konsekwencji, pod warunkiem przestrzegania obowiązujących przepisów. Wybór służb mundurowych jest losowy, bo policjanci mogą zjawić się na parkingach i w miejscach odpoczynku kierowców ciężarówek. Funkcjonariusze patrolujący autostradę mają również prawo nakazać kierowcy zjechanie na najbliższy parking.

Jak przygotować się na kontrolę drogową w Niemczech?

Każda policyjna kontrola w Niemczech przebiegnie sprawnie i szybko, gdy zachowasz spokój i okażesz chęć współpracy. Pamiętaj, że nie masz obowiązku oddawania do kontroli telefonu ani zawartości przewożonych toreb. Wszystko, co wykracza poza sprawdzenie stanu pojazdu i załadunku, może zostać zanegowane, pod warunkiem, że odmowa będzie kulturalna.

Od 2015 roku powróciły również kontrole graniczne, początkowo na niemieckich granicach sąsiadujących z Austrią, z powodu kryzysu migracyjnego. Od października 2023 roku strefa ta została rozszerzona na Polskę, Czechy i Szwajcarię, a od 16 września 2024 roku kontrolami objęto także wszystkie przejścia graniczne z Francją, Belgią, Holandią, Luksemburgiem i Danią. Choć mają charakter wyrywkowy, to trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że szczegółowa inspekcja może mieć miejsce bez konkretnego powodu. Przeprowadzają ją funkcjonariusze poruszający się samochodami patrolowymi, motocyklami policyjnymi, a także pojazdami cywilnymi.

Na co zwracają uwagę Niemcy? Kontrola na granicy może zainteresować się kierowcą lub pasażerem, który wygląda lub zachowuje się podejrzanie. Funkcjonariusze chętnie sprawdzają samochody z przyczepami i plandekami, busy, pojazdy dostawcze oraz auta z przyciemnionymi tylnymi szybami. Podczas sprawdzania tożsamości mogą być również weryfikowane informacje o ewentualnych wcześniejszych wyrokach skazujących lub o tym, czy osoba wjeżdżająca do Niemiec jest poszukiwana.

Przeczytaj także: Niemcy a kierowcy zawodowi: ryzyka i zagrożenia na niemieckich drogach