Praca w Niemczech dla kierowców kat. C, C+E oraz D, +48 500 555 281 , +48 500 555 282 lub +48 500 555 289

Profil Kandydata na Kierowcę - jak złożyć i co jest potrzebne

Spis treści:

  1. Co to jest profil kierowcy?
  2. Czy konieczne jest założenie PKK?
  3. Profil kandydata na kierowcę – co potrzeba, aby go otrzymać?
  4. Wniosek i profil kandydata na kierowcę online – czy można założyć profil kierowcy przez Internet?
  5. Jak sprawdzić numer swojego PKK?

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to elektroniczny dokument zawierający dane osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy. Umożliwia zapisanie się na kurs prawa jazdy i przystąpienie do egzaminu. Założenie PKK jest jednym z pierwszych kroków, które trzeba podjąć, by rozpocząć proces zdobywania lub rozszerzania uprawnień do prowadzenia pojazdów. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest PKK, jak założyć profil kierowcy i co jest potrzebne, aby go uzyskać.

Co to jest profil kierowcy?

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która zmieniła zasady zapisywania się na szkolenia. W myśl przepisów każdy kursant musi założyć własny PKK – Profil Kandydata na Kierowcę, określany też po prostu jako „profil kierowcy”, który gromadzi dane dotyczące osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Ma on postać specjalnego kodu, wygenerowanego dla każdego kursanta – bez niego zapisanie się na szkolenie nie będzie w ogóle możliwe.

W systemie teleinformatycznym znajdą się wszystkie informacje na temat kursanta. Dotyczy to danych osobowych, orzeczeń lekarskich i psychologicznych oraz wykonanych kursów, łącznie z wykładami, ćwiczeniami oraz jazdami praktycznymi. Na podstawie PKK można śledzić historię szkolenia oraz weryfikować status osoby, która stara się o wydanie uprawnień.

Dzięki profilowi kierowcy cały proces ubiegania się o prawo jazdy stał się prostszy, gdyż informacje, które wcześniej wymagały dostarczenia w formie papierowej, teraz są zapisywane w systemie. Każda zmiana, jak np. zakończenie kursu czy wypracowanie wymaganej liczby godzin jazdy, jest automatycznie aktualizowana.

Czy konieczne jest założenie PKK?

Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) jest wymagane w kilku sytuacjach. Zgodnie z przepisami, PKK musisz utworzyć gdy:

  • ubiegasz się o prawo jazdy po raz pierwszy,
  • chcesz zrobić nową kategorię prawa jazdy,
  • musisz zwrócić zatrzymane prawo jazdy,
  • w przypadku przywrócenia uprawnień po ich cofnięciu.

Planujesz wyrobić prawo jazdy na samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony lub autobusy? Masz już prawo jazdy kategorii B i chcesz zdobyć kolejne uprawnienia? Będziesz musiał utworzyć profil kierowcy, jeśli do tej pory go nie posiadasz. Numer PKK jest niezbędny także wtedy, gdy wymieniasz zagraniczne prawo jazdy na polskie.

Przy okazji dodajmy jeszcze, że PKK i PKZ to dwie zupełnie odrębne sprawy :

  • PKK to dokument dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prawem jazdy lub chcą uzyskać nową kategorię.
  • PKZ to profil dla kierowców zawodowych, zatrudnionych w firmach transportowych – służy pracodawcom i organom nadzoru do monitorowania, czy kierowcy spełniają wymagania prawne i regulacyjne w zakresie transportu.

Profil kandydata na kierowcę  – co potrzeba, aby go otrzymać?

Jak uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę, co potrzeba załatwić i gdzie należy się udać? Masz trzy możliwości – zrobić to osobiście w urzędzie (ewentualnie przez pełnomocnika), wysłać wniosek i załączniki pocztą lub złożyć wniosek o profil kierowcy online.

Udaj się do Wydziału Komunikacji w starostwie powiatowym lub załatw sprawę urzędzie miasta – jeśli mieszkasz poza miejscem swojego zameldowania, musisz przedstawić dokument potwierdzający przebywanie w innym mieście, np. umowę o pracę lub umowę najmu mieszkania. 

Po złożeniu wniosku, dokument zostaje przesłany do urzędu – po zakończeniu procedury weryfikacji otrzymasz swój numer PKK, który pozwoli Ci zapisać się na kurs prawa jazdy. Za utworzenie PKK nie musisz nic płacić, gdyż usługa jest realizowana bezpłatnie. Zapłacisz dopiero za prawo jazdy.

Wniosek i profil kandydata na kierowcę online – czy można założyć profil kierowcy przez Internet?

Wniosek o profil kandydata na kierowcę możesz przesłać online, korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej systemów Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Jest to najwygodniejsza opcja, ponieważ wszystko odbywa się bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, musisz założyć konto w systemie i postępować zgodnie z podanymi instrukcjami.

Po rejestracji i zalogowaniu się wypełniasz formularz i wybierasz odpowiednią kategorię prawa jazdy. Następnie musisz dodać wymagane załączniki, wypełnić oświadczenia i podpisać wniosek elektronicznie – profil kandydata na kierowcę online musisz potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego.

Jak sprawdzić numer swojego PKK?

Numer PKK wydaje ten urząd, w którym złożyłeś wniosek. Masz dwie możliwości odbioru przypisanego do Ciebie numeru PKK – bezpośrednio w danym urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Aktualny status swojego PKK możesz sprawdzić online za pomocą strony InfoCar w kilka chwil.

Ile czeka się na wydanie numeru PKK? Urzędnicy mają obowiązek wygenerować profil kierowcy w systemie teleinformatycznym w terminie nieprzekraczającym dwóch dni roboczych. Tak naprawdę otrzymasz numer PKK niemal od razu, jeżeli Twój wniosek będzie kompletny i składasz go osobiście. Ile ważny jest profil kierowcy? Indywidualny numer PKK przypisany kandydatowi jest ważny bezterminowo.

Sprawdź naszą ofertę: