Praca w Niemczech dla kierowców kat. C, C+E oraz D, +48 500 555 281 , +48 500 555 282 lub +48 500 555 289

Radio CB do ciężarówki - jakie wybrać?

Radio CB do ciężarówki – jakie wybrać?

CB radio od dziesięcioleci jest wiernym przyjacielem kierowców zawodowych i jednym z ważniejszych elementów wyposażenia dodatkowego. Choć rozwój technologii przyniósł ogromny postęp jeśli chodzi o nawigację oraz komunikację, mimo wszystko popularność CB radio nie słabnie. Na czym polega ten fenomen i czy jest to urządzenie, którego tak naprawdę nie sposób zastąpić niczym innym?

CB radio do ciężarówki – czym jest i dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór?

CB radio, czyli „citizens band radio” to w wolnym tłumaczeniu pasmo obywatelskie, czyli dostępne publicznie. Rozwój tej technologii mniej więcej w połowie ubiegłego stulecia był odpowiedzią na potrzebę stworzenia systemu ogólnodostępnej łączności radiowej w celach komunikacyjnych. W Polsce CB radio pojawiło się na początku lat 70. XX wieku, jednak swoją szczytową popularność osiągnęło mniej więcej dwie dekady później, w szczególności użytkowane jako radiotelefon mobilny. Dziś to wciąż bardzo powszechny sposób łączności na drogach, którego nie wyparła ani technologia GSM, ani smartfony. Jednak w niektórych krajach – Wielka Brytania, Hiszpania czy Szwecja – korzystanie z CB radia wiąże się z określonymi ograniczeniami, a w Rumunii i Irlandii Północnej jest całkowicie zabronione.

Dobre CB radio do ciężarówki – jakie modele cieszą się najlepszymi opiniami?

CB radio do ciężarówki w uproszczeniu działa jak krótkofalówka o bardzo długim zasięgu. Łączy się ze stacjami przy użyciu fal radiowych w niskim zakresie pasma: od 26,960 do 27,400 MHz. Pasmo to dzieli się na pięć zakresów częstotliwości (A, B, C, D, E), podzielonych na kanały oddalone od siebie o 10 kHz – każdy z zakresów obejmuje 40 kanałów. Zgodnie z polskimi przepisami od 2004 roku CB radio jest legalne, ale ustawodawca określił maksymalną moc nadajnika do 4 W. Aby zapewnić prawidłową łączność potrzebna jest jeszcze odpowiednia, zewnętrzna antena CB, która umożliwia rozmowy w zasięgu kilkunastu kilometrów. Jakie CB radio można polecić kierowcy zawodowemu? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze CB radio?

Dyskusje na temat wyboru konkretnego modelu CB radio, jakie kupić i na które aspekty zwrócić uwagę, pojawiają się regularnie na różnych forach tematycznych. Wśród najczęściej polecanych można wymienić CB radio President oraz produkty spod znaku Midland. President tworzy od lat wysokiej jakości radia do samochodów, które charakteryzują się dobrą jakością wykonania, trwałością i zaawansowaną technologią. Urządzenia posiadają pamięć kanałów, są proste w obsłudze i mają wbudowane tryby odszumiania. 

CB Radio Midland są cenione ze względu na stabilność radia w trasie i wszechstronność. Doskonale nadają się do pracy w samochodach ciężarowych i w mniejszych pojazdach dostawczych. O tym, jakie CB najlepsze i o wyższości jednego modelu nad drugim można debatować bez końca. Sprawdźmy więc, które parametry mają największe znaczenie.

Dobre CB radio do ciężarówki powinno być wyposażone w system redukcji szumów ASQ/ASC, który skutecznie eliminuje nieprzyjemne dla ucha zakłócenia. Stabilność częstotliwości nadajnika oraz jakość modulacji zapewniają klarowność nadawanych komunikatów. Równie istotna jest intuicyjna obsługa, czytelny wyświetlacz oraz kompaktowe rozmiary ułatwiające użytkowanie. Zasięg komunikacji zależy jednak przede wszystkim od jakości i długości anteny – im dłuższa i lepiej dostrojona, tym lepszy efekt. Kierowcy pojazdów ciężarowych najczęściej używają anten, które są dłuższe niż 1,5 metra, by osiągnąć zadowalającą jakość rozmów nawet poza granicami kraju.

Kwestia tego, jakie CB radio wybrać, zależy od oczekiwań i specyfiki pracy kierowcy. Zaawansowane funkcje w droższych urządzeniach jeszcze bardziej poprawiają komfort użytkowania. RF Gain umożliwia regulację czułości urządzenia, zmniejsza zakłócenia i poprawiają jakość odbioru. Funkcja DW (Dual Watch) pozwala na nasłuch dwóch kanałów jednocześnie, co jest przydatne podczas podróży w grupach. Filtry NB/ANL redukują zakłócenia z instalacji elektrycznej, a Mic Gain dopasowuje czułość mikrofonu do poziomu hałasu w kabinie. Przed zakupem warto również ocenić ergonomię i zasięgnąć opinii co do wygody korzystania ze sprzętu. Wielu kierowców uważa na przykład obsługę za pomocą pokręteł za dużo wygodniejszą w trakcie jazdy.

CB radio do ciężarówki – jakie funkcje są niezbędne w codziennej pracy kierowcy?

CB radio do ciężarówki należy do kategorii urządzeń, które są cenione za prostotę obsługi,  wszechstronność i możliwość korzystania bez względu na zasięg sieci komórkowej. Kierowcy komunikują się między sobą, by unikać korków, uzyskiwać informacje o niebezpiecznych warunkach na drodze lub gdy chcą wezwać pomoc w razie zdarzenia drogowego. Jego wartość użytkowa jest bardzo wysoka, choć kto wie czy nie liczy się bardziej wartość społeczna. Rozmowy budują poczucie wspólnoty wśród kierowców, którzy dzięki komunikacji w czasie rzeczywistym tworzą sieć wzajemnej pomocy na trasach.

W sytuacjach, gdy sygnał GSM lub GPS zawodzą, z pozoru przestarzałe urządzenie radiowe może okazać się jedynym ratunkiem w celu odnalezienia właściwej drogi lub uzyskania w ciągu kilku sekund potrzebnych informacji o trasie. CB radio spełnia również funkcję legalnego antyradaru i jest w tym skuteczne niemal na całym świecie, choć warto pamiętać o różnicach w przepisach dotyczących jego użytkowania.

Przeczytaj także: Kontrola drogowa w Niemczech – co warto wiedzieć i jak się zachować?