Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Systemy pracy kierowcy – jakie obowiązują?

Kierowcy zawodowi, którzy decydują się na pracę w Niemczech, mogą wybrać jeden spośród kilku systemów pracy. Na forach internetowych dla początkujących truckerów często można natknąć się na pytania w stylu „kierowca system 3/1 – co to znaczy”, „system 2/2 kierowca – co to znaczy?” czy „system 2/1 opinie”. W dzisiejszym wpisie scharakteryzujemy dla Was dostępne systemy pracy kierowcy zawodowego w Niemczech i wskażemy ich największe zalety. Zapraszamy do lektury!

Jakie systemy pracy kierowcy obowiązują u niemieckich przewoźników?

Niemieckie firmy transportowe zatrudniają wielu kierowców z zagranicy. W większości są to oczywiście Polacy, ale nie tylko. Na „jazdę” dla niemieckiego pracodawcy decydują się także Ukraińcy, Białorusini, Litwini i inni mieszkańcy Europy Wschodniej. Zachęcają do tego wysokie zarobki, dobre warunki pracy i możliwość rozwoju zawodowego. Niemieccy przewoźnicy świetnie rozumieją, że ich zagraniczni pracownicy mają swoje życie rodzinne w ojczyźnie, dlatego dostosowali warunki zatrudnienia do różnych potrzeb kierowców zawodowych. Mogą oni wybrać spośród następujących systemów pracy:

 • praca w systemie 2/2 – dwa tygodnie pracy i dwa tygodnie wolnego,
 • praca w systemie 2/1 – dwa tygodnie pracy i jeden tydzień wolnego,
 • praca w systemie 3/1 – trzy tygodnie pracy i jeden tydzień wolnego,
 • praca w systemie 4/1 – cztery tygodnie pracy i jeden tydzień wolnego,
 • praca z codziennym powrotem na zakwaterowanie.

Warto zaznaczyć, że nie każda firma transportowa w Niemczech oferuje wszystkie z wymienionych wyżej modeli pracy. Czasami do wyboru są 2-3 opcje, co jest uzależnione od specyfiki działalności danego przewoźnika.

Praca bez systemu – co to oznacza?

Praca bez systemu to praca przez cały miesiąc bez tygodnia zjazdowego, najczęściej od poniedziałku do piątku, z wolnymi weekendami. To bardzo dobra opcja dla kierowców zawodowych mieszkających blisko granicy oraz wszystkich tych, którzy chcą zachować zdrowy balans między życiem rodzinnym a pracą. Praca bez systemu zapewnia stałą, przewidywalną rutynę, co pozwala pracownikom planować swoje życie prywatne z większą swobodą. Dla wielu osób taka regularność jest kluczem do zachowania równowagi psychicznej i fizycznej, ponieważ pozwala na odpowiedni wypoczynek i regenerację po pracy. Ponadto, praca w standardowych godzinach, bez konieczności częstych wyjazdów czy długotrwałych absencji w domu, ułatwia planowanie codziennych obowiązków, takich jak opieka nad dziećmi, uczestnictwo w ważnych wydarzeniach rodzinnych czy realizowanie własnych pasji i zainteresowań.

Jaki system pracy kierowcy zawodowego wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu pracy zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb kierowcy zawodowego. Są truckerzy, którzy w systemie 4/1 czują się jak ryba w wodzie, ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie tak długiej rozłąki z rodziną i pobytu poza krajem. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

 • Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym – młodzi kierowcy zawodowi, którzy nie mają jeszcze rodziny i wiodą kawalerski tryb życia, są bardziej skorzy do zatrudnienia się w systemie 3/1 lub 4/1, podczas gdy pracownicy z ustabilizowanym życiem rodzinnym, preferują system 2/1 lub 2/2.
 • Stan zdrowia i kondycja fizyczna – praca 3-4 tygodnie z rzędu to duży wysiłek umysłowy i fizyczny. Kierowca, który nie czuje się na siłach, by jeździć tak długo, powinien wybrać krótszy cykl pracy.
 • Oczekiwania finansowe.
 • Preferencje pracodawcy.

Warto przemyśleć wszystkie powyższe kwestie, porozmawiać z innymi kierowcami o ich doświadczeniach i, jeśli to możliwe, wypróbować różne systemy pracy, by znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. W Delta HR pomagamy polskim kierowcom zawodowym znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie w niemieckich firmach transportowych. Dopasowanie oferty do określonych oczekiwań truckera jest dla nas priorytetem. Oferujemy dobrze płatną pracę w różnych regionach Niemiec i na różnych rodzajach naczep. Co więcej, pomagamy załatwić wszystkie formalności związane z legalizacją zatrudnienia i troszczymy się o bezpieczeństwo i zadowolenie osób, które zdecydowały się nawiązać z nami współpracę.

System pracy a zarobki

System pracy ma bezpośredni wpływ na zarobki kierowcy zawodowego, ale różnice w dochodach wynikające z poszczególnych systemów, zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj transportu, region pracy, warunki zatrudnienia oraz doświadczenie i kwalifikacje kierowcy. Systemy 3/1 czy 4/1, które wiążą się z dłuższą nieobecnością kierowcy w domu, przekładają się na wyższe zarobki w skali miesiąca. Kierowcy pracujący w takich systemach często otrzymują premię za pracę w weekendy, święta czy nocami. W pracy bez systemu (np. od poniedziałku do piątku) zarobki są zwykle stałe i bardziej przewidywalne, podczas gdy w systemach tygodniowych, dochód może być zmienny.

Zalety pracy w różnych systemach

System 2/1 i 2/2:

 • Tydzień lub dwa na regenerację
 •  Atrakcyjne zarobki.
 • Oszczędność na kosztach podróży (kierowca nie wraca do domu codziennie).

System 3/1:

 • Jeszcze wyższe zarobki.
 • Mniej przejazdów między pracą a domem.
 • Tydzień wolny dla regeneracji.

System 4/1:

 • Maksymalizacja miesięcznych zarobków.
 • Oszczędność czasu i środków na podróże do domu.
 • Intensywny rozwój zawodowy.
 • Pełny tydzień odpoczynku po intensywnym miesiącu pracy.

Słowem podsumowania – systemy pracy dla kierowców zawodowych określają organizację czasu pracy i odpoczynku. Wśród popularnych systemów wyróżnia się regularną pracę bez systemu oraz zmienne systemy typu 2/1, 3/1, i 4/1, które łączą intensywne okresy pracy z tygodniowymi przerwami. Wybór odpowiedniego systemu zależy od indywidualnych potrzeb kierowcy i wymagań zatrudnienia. Skontaktuj się z doradcą z agencji Delta HR, by wybrać ofertę pracy w Niemczech skrojoną na miarę Twoich potrzeb!