Spis treści:
- Ubezpieczenie kierowcy w transporcie międzynarodowym. Dlaczego potrzebujesz dobrej polisy?
- Ubezpieczenia dla kierowcy zawodowego a konieczność leczenia w trasie. Jakie masz możliwości?
- Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i za granicą. Jak wyrobić kartę EKUZ?
- Polisa na życie. Jakie ubezpieczenie dla kierowcy międzynarodowego wybrać?
Pracując jako kierowca zawodowy na trasach międzynarodowych, należy zadbać o własne bezpieczeństwo i przyszłość swojej rodziny na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Niektóre firmy transportowe oferują swoim pracownikom ubezpieczenia grupowe, ale warto mieć na uwadze fakt, że zwykle gwarantują one jedynie podstawowy zakres ochrony. Odpowiedzialny kierowca powinien zainteresować się także indywidualną polisą na życie, którą można dostosować do swoich osobistych potrzeb. Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie na życie dla kierowcy zawodowego.
Ubezpieczenie kierowcy w transporcie międzynarodowym. Dlaczego potrzebujesz dobrej polisy?
Praca kierowcy zawodowego obarczona jest dużym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy przewozisz towary, ludzi czy zwierzęta, jesteś narażony na różne niebezpieczeństwa występujące w ruchu drogowym – wypadki, stłuczki, kolizje. Nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, który stara się jeździć ostrożnie i zgodnie z przepisami ruchu drogowego, nigdy nie masz pewności, czy „za sterami” innego auta siedzi osoba, która stosuje się do tych samych zasad. Jazda po trasach międzynarodowych to także ryzyko zniszczenia lub kradzieży przewożonego ładunku. Co prawda, ubezpieczenie towaru leży zazwyczaj po stronie przewoźnika, ale jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą (współpraca B2B), to obowiązek wykupienia polisy, spoczywa właśnie na Tobie.
Warto też wspomnieć o chorobach zawodowych dotyczących kierowców zawodowych. Praca pod presją czasu, pozycja siedząca, mało ruchu i, często, nieprawidłowo zbilansowana dieta nie pozostają bez wpływu na Twoje zdrowie. Kierowcy zawodowi bardzo często cierpią na problemy z kręgosłupem, choroby naczyniowo-sercowe oraz zaburzenia snu. Schorzenia układu ruchu zazwyczaj wymagają kosztownej i długofalowej rehabilitacji, co jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu.
Zakup polisy na życie dla kierowcy zawodowego to najlepszy sposób, by zadbać o swoją przyszłość oraz przyszłość swoich bliskich w momencie, gdy Ciebie zabraknie lub jakieś zdarzenie losowe uniemożliwi Ci dalszą działalność zarobkową. Ubezpieczenie na życie może także oferować dodatkowe opcje, takie jak wsparcie finansowe w przypadku ciężkich chorób, co jest niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę ryzyko zdrowotne związane z długotrwałą pracą za kierownicą. Inwestując w taką polisę, zyskujesz pewność, że nawet w przypadku Twojej śmierci, Twoja rodzina nie zostanie pozostawiona bez środków do życia.
Ubezpieczenia dla kierowcy zawodowego a konieczność leczenia w trasie. Jakie masz możliwości?
Urazy ciała czy nasilające się objawy chorób somatycznych mogą wymusić na Tobie podjęcie leczenia w innym kraju. Na terenie Unii Europejskiej dostęp do podstawowych świadczeń medycznych zapewni Ci karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej możesz korzystać z usług medycznych na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym jesteś. Pamiętaj jednak o tym, że zakres świadczeń może się różnić w każdym państwie członkowskim UE i za niektóre usługi lub leki przyjdzie Ci zapłacić z własnej kieszeni. Warto podkreślić, że karta EKUZ nie pokryje kosztów transportu medycznego do kraju ani transportu zwłok. Aby uniknąć wysokich opłat za wymienione wyżej usługi, rozważ zakup komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce i za granicą. Jak wyrobić kartę EKUZ?
Istnieją dwa rodzaje karty EKUZ – turystyczna i pracownicza. Choć obie mają identyczny zakres ochrony, przyznaje się ją w odmienny sposób. Kierowca międzynarodowy potrzebuje karty pracowniczej, aby ją zdobyć należy:
- potwierdzić, że kierowca jest ubezpieczony w Polsce, do czego służy zaświadczenie A1 wydawane przez ZUS,
- pobrać i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ (można to zrobić na stronie www.pacjent.gov.pl/ekuz),
- złożyć wniosek online lub osobiście w odpowiedniej do miejsca zameldowania sygnaturze ZUS-u,
- przejść weryfikację urzędniczą.
Jeśli weryfikacja zakończy się pozytywnie, pracownicza karta EKUZ zostanie dostarczona na Twój adres korespondencyjny.
Polisa na życie. Jakie ubezpieczenie dla kierowcy międzynarodowego wybrać?
Wybierając polisę na życie, powinieneś wziąć pod uwagę specyficzne ryzyka związane z Twoim zawodem. Jako że spędzasz wiele godzin na drogach różnych krajów, narażony jesteś na ryzyko wypadków drogowych oraz problemy zdrowotne wynikające z długotrwałego siedzenia i przewlekłego stresu.
Idealnym wyborem będzie polisa, która nie tylko zapewni Twoim bliskim wypłatę świadczeń w przypadku Twojej śmierci, ale również zaoferuje Ci bezpieczeństwo finansowe w przypadku trwałej niezdolności do pracy z powodu doznanych obrażeń (np. po wypadku) lub ciężkiej choroby przewlekłej.
Dobrze, aby Twoje ubezpieczenie pokrywało również koszty leczenia i rehabilitacji po wypadkach oraz inne koszty związane z trudnymi do przewidzenia zdarzeniami medycznymi, które mogą wystąpić podczas międzynarodowych podróży. Niektóre polisy na życie skierowane do kierowców zawodowych oferują także pokrycie kosztów psychologicznego wsparcia po traumatycznych doświadczeniach związanych z wypadkami.
Biorąc pod uwagę międzynarodowy charakter Twojej pracy, powinieneś wybrać polisę, która jest ważna w wielu krajach i nie wymaga dodatkowych formalności przy zgłaszaniu roszczeń za granicą. Twoja polisa powinna być elastyczna i łatwa do zrealizowania. Trudno wybrać ubezpieczenie na życie samemu, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym doradcą ubezpieczeniowym, który pomoże Ci wybrać najlepszą opcję dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy.
Przeczytaj także: Niemcy a kierowcy zawodowi: ryzyka i zagrożenia na niemieckich drogach