Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Model ciężarówki wypełniony monetami

Spis treści:

 

Diety i dodatki np. za pracę w weekendy są istotną składową pensji kierowcy zawodowego. Dieta należy się każdemu pracownikowi, który każdego dnia spędza poza swoim miejscem pracy co najmniej 8 godzin. Pieniądze te są zazwyczaj przeznaczane na wyżywienie. Część kierowców zawodowych może być jednak zaskoczonych faktem, że ich pracodawca nie wypłaca diet. Czy jest to zgodne z prawem? Jak w takiej sytuacji odzyskać należne pieniądze? Zapraszamy do lektury!

Czy diety w Niemczech są obowiązkowe?

O ile polscy pracodawcy są zobligowani prawnie do wypłacania diet swoim pracownikom, którzy np. wybierają się w podróż służbową, to w niemieckim ustawodawstwie nie znajdziemy takiego nakazu. Przewoźnicy, którzy prowadzą swoje firmy za naszą zachodnią granicą, mogą sami zdecydować o tym, czy będą wypłacać diety, czy nie. Mogą też wypłacać je tylko w częściowo, czyli w niższej wysokości niż przewidują przyjęte standardy.

Diety dla kierowców w Niemczech. Jaka jest stawka diety w Niemczech?

Wysokość diety w Niemczech zależy od czasu trwania podróży służbowej. Jeśli wyjazd trwa między 8 a 24 godzinami, stawka wynosi 14 EUR na dzień. Podróże całodobowe wyceniane są na 28 EUR na dzień, natomiast dla wyjazdów jednodniowych (wyjazd i powrót tego samego dnia), stosuje się obniżoną stawkę 14 EUR na dzień. Czy diety w Niemczech dla kierowców są opodatkowane? Nie, jeśli ich wysokość jest zgodna z ustalonymi wyżej limitami, co jest traktowane jako zwrot kosztów podróży służbowej pracownika związanych z wyżywieniem i innymi niezbędnymi wydatkami.

Pracodawca nie wypłaca diet. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Z doświadczenia naszej firmy – Delta HR – możemy powiedzieć, że zdecydowana większość niemieckich firm transportowych, wypłaca diety swoim pracownikom. Jeżeli jednak pracodawca nie wypłaca diet, kierowca zawodowy w Niemczech może odliczyć je od podstawy do opodatkowania. Taki zwrot kosztów znany jest pod nazwą “Werbungskosten” i pozwala on na zmniejszenie opodatkowanego dochodu, co ma pozytywny wpływ wysokość zwrotu podatku. Co więcej, jeżeli pracodawca nie pokrywa kosztów noclegów w ciężarówce, kierowca może również odliczyć tę kwotę od swojej podstawy opodatkowania.

Stawka ryczałtowa za nocleg wynosi 8 € za każdą noc spędzoną w pojeździe. Aby móc skorzystać z możliwości odliczenia diety i noclegu od podstawy opodatkowania, trzeba przedstawić urzędnikom dowody na to, że faktycznie ponieśliśmy tego typu koszty. W tym celu należy gromadzić rachunki za noclegi i wyżywienie. W poprawnym rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech i uzyskaniu jak najwyższego zwrotu pomogą biura rachunkowe oraz doradcze, które specjalizują się w sporządzaniu zagranicznych zeznań podatkowych.

Ile jest diety w Niemczech? Czy kolega po fachu może mieć wyższą dietę?

Z reguły diety wypłacane są zgodnie z ogólnie przyjętymi stawkami, ale część firm transportowych decyduje się na podniesienie tej kwoty, jako wyraz uznania i szacunku dla pracownika. Wprowadzenie wyższych stawek diet może przyczynić się do poprawy jakości świadczonych usług, gdyż zadowoleni pracownicy zwykle pracują bardziej efektywnie. Dodatkowo przewoźnicy oferujący lepsze warunki pracy mają większą łatwość w przyciąganiu i zatrzymywaniu w firmie wykwalifikowanych pracowników w branży, co w obliczu narastającej konkurencji i deficytu kierowców zawodowych na rynku, jest rozsądnym posunięciem. Podsumowując, to możliwe, że Twój kolega po fachu ma wyższą dietę i wynika to z indywidualnych ustaleń finansowych pomiędzy nim a jego pracodawcą.

Szukasz dla siebie korzystniejszej oferty pracy? Jeśli interesuje Cię praca w Niemczech, możemy pomóc! Od lat współpracujemy z niemieckimi firmami transportowymi, a nasza baza ogłoszeń aktualizowana jest na bieżąco. Oferujemy stabilną i dobrze płatną pracę na różnych zestawach i w elastycznym wymiarze godzin. Nieważne, czy jesteś początkującym kierowcą, czy spędziłeś za kółkiem wiele lat. Jeśli potrzebujesz zmiany i motywacji do rozwoju, ale nie masz czasu na przeglądanie dziesiątek ofert i załatwianie stosu formalności, skontaktuj się z naszymi doradcami. Zrobimy to za Ciebie!

Przeczytaj także: Ile zarabia kierowca zawodowy w Niemczech?