Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Autohof

Spis treści:Do czasu pracy kierowcy wliczają się nie tylko te godziny, które faktycznie spędza on za kółkiem, ale też przerwy i godziny wypoczynku, które są regulowane prawnie. Zarządzanie czasem pracy kierowców zawodowych ma istotne znaczenie ze względu na ryzyko przemęczenia i związane z nim zagrożenia na drodze. W czasie przerwy od pracy kierowca w Niemczech może skorzystać z Autohofu. Co to takiego?

Czym jest Autohof?

Autohof to zintegrowany obszar serwisowy, który jest zlokalizowany w pobliżu niemieckich autostrad oraz najczęściej uczęszczanych dróg federalnych. Autohofy powstały z myślą o potrzebach kierowców ciężarówek i kierowców autobusów, chociaż z ich usług mogą skorzystać również właściciele aut osobowych.

Autohofy oferują szeroki zakres usług – kierowcy mogą tu zatankować, znaleźć wygodne miejsce postojowe, kupić coś dobrego do jedzenia, a nawet wziąć ciepły prysznic czy zrobić pranie. Wspomniane wyżej obszary postojowe są strategicznie rozmieszczone, aby zapewnić dostęp do niezbędnych udogodnień dla kierowców, którzy muszą przestrzegać ścisłych przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku. Podsumowując, można powiedzieć, że Autohofy umożliwiają kierowcom zawodowym bezpieczny odpoczynek i regenerację podczas długich podróży. A wszystko to z łatwym dostępem do sklepów, sanitariatów oraz punktów gastronomicznych.

Ile kosztuje Autohof i kto za niego płaci?

Większość niemieckich Autohofów pobiera opłaty za miejsce parkingowe. Część z nich stosuje politykę talonową, co oznacza, że jeśli kierowca zapłaci za parking, część z tej opłaty zostanie przeznaczona na talon, który kierowca może wykorzystać np. w pobliskiej restauracji. Ceny postojów wahają się od 15 do 20€ za dzień, w zależności od lokalizacji i rozmiaru parkingu.

Odpowiedzialność za pokrycie kosztów za Autohof zależy od polityki firmy transportowej, która zatrudnia kierowcę. Czasami to kierowca płaci za postój i wszystkie usługi, z których korzysta na miejscu. Jednak coraz popularniejszą praktyką, zwłaszcza u dużych przewoźników, są dopłaty dla kierowców lub częściowy bądź całkowity zwrot kosztów za Autohof.

Aplikacja – Autohof – Niemcy

Aplikacja Autohof Guide współtworzona przez Vereinigung Deutscher Autohöfe to narzędzie zaprojektowane, aby pomóc w lokalizowaniu Autohofów w Niemczech. Umożliwia wyszukiwanie Autohofów w oparciu o lokalizację użytkownika, z wykorzystaniem funkcji takich jak wyszukiwanie tras, przeglądanie wszystkich Autohofów, czy selekcja pożądanych usług. Aplikacja dostarcza informacji o dostępnych usługach na każdym Autohofie, takich jak parkingi, restauracje, czy możliwości noclegu. Jest dostępna bezpłatnie w App Store dla urządzeń z systemem iOS. Z kolei użytkownikom Androida polecamy aplikację Trans Parking. Cechuje ją podobna funkcjonalność.

Jak znaleźć najtańsze i najlepsze Autohofy w Niemczech?

W znalezieniu najtańszych i najlepiej wyposażonych Autohofów pomogą przedstawione wyżej aplikacje mobilne. Warto też sprawdzać opinie innych użytkowników na portalach społecznościowych lub w aplikacjach dedykowanych kierowcom zawodowym. Recenzje często zawierają informacje o cenie, jakości obsługi oraz czystości obiektów. Planując trasę, warto zwrócić uwagę na Autohofy położone nieco dalej od głównych autostrad, ponieważ zwykle oferują one niższe ceny.

Lista – Autohof – Niemcy

Oto lista polecanych Autohofów w Niemczech, które oferują różnorodne udogodnienia i które są doskonale przygotowane na przyjęcie zarówno podróżnych, jak i kierowców ciężarówek:

  1. LKW Parkplatz Dresdener Tor (A4) – położony w pobliżu Drezna, oferuje 100 miejsc parkingowych, restauracje takie jak Burger King i Fellows Café, a także dostęp do pralni.
  2. Autohof Shell Kirchheim unter Teck – znajduje się w Kirchheim unter Teck i wyróżnia się doskonałą lokalizacją oraz udogodnieniami takimi jak supermarket, zakwaterowanie, prysznice, darmowe WiFi, placówka medyczna i możliwość parkowania pojazdów z ładunkiem ADR.
  3. A-2 Shell Braunschweig – usytuowany na popularnej trasie między Polską a Holandią, posiada około 35 miejsc parkingowych i różne restauracje. Parkowanie jest darmowe przez pierwsze 2 godziny, a następnie kosztuje od 0,52 € do 0,99 € za godzinę w zależności od dnia tygodnia.
  4. Euro Rastpark Lippetal (A2) – parking premium z 160 miejscami parkingowymi, który zapewnia darmowe WiFi, oświetlenie, dostęp do Nomad Power, pralnię, restaurację, bistro, salę konferencyjną, taras, sklep oraz możliwości zakupu winiet.
  5. Aral Autohof Bad Rappenau (A6) – posiada 20 miejsc parkingowych i znajduje się blisko stacji Aral, oferuje pełną sieć sanitariatów, restaurację, bar, sklep czynny przez całą dobę, bankomat, pralkę i suszarkę, taras oraz kilka automatów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również McDonalds i Burger King.

Autohofów przyjaznych kierowcom jest znacznie więcej. Zachęcamy do wyszukiwania miejsc postojowych na podstawie planowanej trasy.

Czy istnieją alternatywy dla Autohofów i jakie są ich koszty?

Alternatywą dla Autohofów są bezpłatne parkingi, prywatne parkingi oraz miejsca postojowe przy stacjach benzynowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku tego rodzaju miejsc, dostęp do dodatkowych usług czy infrastruktury sanitarnej, może być mocno ograniczony. Trzeba też zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa ładunku. W niektórych rejonach Niemiec kradzieże towaru podczas postoju są niestety na porządku dziennym.

Przeczytaj także: Parkingi dla ciężarówek w Niemczech dla kierowców zawodowych