Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Podatki w Niemczech – jak rozliczać się z niemieckim fiskusem?

Pracujesz u niemieckiego pracodawcy i to tamtejszy urząd skarbowy jest adresatem wszystkich Twoich składek? Zapewne chciałbyś wiedzieć, jak wygląda rozliczenie podatku w Niemczech i na jakich zasadach jest on naliczany. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić kwestie związane z tym tematem. Zapraszamy do lektury!

Podatki w Niemczech – od czego zależy ich wysokość?

W Niemczech wysokość podatku dochodowego, jaki musisz odprowadzić, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest Twój dochód, czyli suma pieniędzy, którą zarabiasz. Kolejnym ważnym elementem jest kwota wolna od podatku, czyli część dochodu, od której nie musisz płacić podatku. Ważną rolę odgrywa również Twoja przynależność do jednej z klas podatkowych, które w Niemczech są zróżnicowane i dostosowane do różnych sytuacji życiowych i rodzinnych podatników. Wyróżniamy następujące klasy podatkowe:

  • I – dotyczy osób samotnie prowadzących gospodarstwo domowe, takich jak wdowcy (przez co najmniej 2 lata po śmierci partnera), rozwodnicy, partnerzy w separacji, oraz osób, których partner przebywa poza UE.
  • II – przeznaczona dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, którzy pobierają z tego tytułu zasiłek i mieszkają z podopiecznym w jednym gospodarstwie domowym.
  • III – dotyczy osób w związku małżeńskim lub w zarejestrowanym związku partnerskim, gdzie partner nie pracuje lub jest zaklasyfikowany do klasy V. Jest również dostępna dla owdowiałych przez rok od śmierci partnera.
  • IV – standardowa klasa dla małżeństw, które nie zdecydują się na inną formę wspólnego rozliczenia z fiskusem. Oboje partnerzy są traktowani na równych zasadach.
  • V – dla osób, których partner wybrał rozliczenie według klasy III.
  • VI – przeznaczona dla osób posiadających więcej niż jedno źródło dochodu. Klasa ta jest stosowana do dodatkowych umów poza głównym miejscem pracy.

Każda z tych klas ma wpływ na sposób obliczania podatku, co może oznaczać różnice w kwotach, które podatnicy są zobowiązani odprowadzić do urzędu skarbowego. W systemie niemieckim, podobnie jak w polskim, to pracodawca odprowadza podatek w imieniu pracownika, co dodatkowo ułatwia zarządzanie zobowiązaniami podatkowymi.

Kto musi płacić podatki w Niemczech?

Każdy, kto mieszka i pracuje w Niemczech, musi odprowadzać podatki do tamtejszego fiskusa. Tego typu obciążenie finansowe ciąży również na osobach, które na terenie Niemiec przebywają powyżej 183 dni. A co w przypadku np. kierowców zawodowych, którzy pracują dla niemieckiego przewoźnika, ale mieszkają w Polsce? Oba kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, której celem jest zapobieganie sytuacji, w której ta sama osoba lub firma, musiałaby płacić podatki od tego samego dochodu w więcej niż jednym państwie.

Jak rozliczyć podatki w Niemczech?

Aby prawidłowo rozliczyć podatki w Niemczech, istotne jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Pierwszym ważnym dokumentem jest Besondere Lohnsteuerbescheinigung, który jest wydawany przez pracodawcę do 28 lutego roku następującego po roku podatkowym. Dokument ten jest niezbędny dla osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, ponieważ zawiera szczegółowe informacje o zarobkach i zapłaconym podatku dochodowym.

Jeśli osiągasz również inne dochody, musisz przedłożyć dodatkowe dokumenty poświadczające te źródła przychodów. Mogą to być na przykład zaświadczenia o zarobkach z innych krajów, takich jak Polska, czy dowody otrzymania świadczeń socjalnych, w tym zasiłków z tytułu bezrobocia.

Wymienione wyżej dokumenty posłużą Ci do wypełnienia formularza podatkowego – Einkommensteuererklärung. Musisz załączyć do niego kopie wszystkich zebranych dokumentów, które potwierdzają Twoje dochody i odprowadzone podatki. Komplet „papierów” należy złożyć osobiście w niemieckim urzędzie skarbowym, znanym jako Finanzamt. Możesz też rozliczyć się z fiskusem cyfrowo za pośrednictwem platformy ELSTER. Po złożeniu deklaracji urząd skarbowy przeanalizuje Twoje dokumenty i wyliczy należny podatek (niedopłatę) lub kwotę do zwrotu (nadpłatę).

Rozliczenie dochodu z Niemiec może być problematyczne dla osób, które nie znają języka niemieckiego lub które gubią się w zagmatwanych przepisach. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego lub biura rachunkowego, które ma doświadczenie w tej dziedzinie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: „rozliczanie podatków Niemcy”, a w wynikach wyszukiwania wyświetlą się firmy, które mogą udzielić potrzebnego wsparcia.

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech?

W 2022 roku niemiecki parlament zdecydował o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku z 9 984 euro do 10 347 euro z mocą wsteczną. Kwota wolna od podatku to minimalna kwota dochodu, od której nie jest naliczany podatek dochodowy. Oznacza to, że dochód do tej wysokości jest całkowicie wolny od opodatkowania, a podatnik nie musi płacić podatku od sumy zarobków nieprzekraczającej tego progu.

Ile wynosi podatek VAT w Niemczech?

W Niemczech standardowa stawka podatku VAT (Umsatzsteuer) wynosi 19%. Istnieje również obniżona stawka VAT, która wynosi 7% i dotyczy określonych towarów i usług, takich jak większość produktów spożywczych, książki, gazety, transport publiczny i usługi hotelarskie. Te dwie stawki są najczęściej stosowane, choć w szczególnych okolicznościach, np. w odpowiedzi na kryzysy ekonomiczne lub zdrowotne, rząd może tymczasowo dostosowywać stawki VAT do bieżących potrzeb.

Przeczytaj także:

Jak aplikować o Kindergeld w Niemczech?

Praca na Gewerbe w Niemczech. Jak wygląda praca na własnej działalności?