Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Pardkingi dla cięzarówek w Niemczech

Parkingi dla ciężarówek w Niemczech dla kierowców zawodowych

Kierowcy zawodowi muszą ściśle przestrzegać zasad dotyczących czasu ich pracy oraz wypoczynku. Od 25 maja 2017 roku w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym w Niemczech, obowiązuje zakaz spania w kabinie samochodu ciężarowego odbywając długie pauzy, co wymusza na kierowcach planowanie wypoczynku z wyprzedzeniem. Najczęściej zatrzymują się oni na darmowych lub płatnych parkingach, które są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę noclegową, sanitarną oraz gastronomiczną. Poznaj polecane parkingi dla ciężarówek w Niemczech!

Czy parkingi dla ciężarówek w Niemczech są płatne?

W Niemczech można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne parkingi dla samochodów ciężarowych. System opłat za parkowanie został wprowadzony w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i lepszych warunków dla kierowców zawodowych, a także w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla aut ciężarowych. Płatne parkingi zwykle oferują lepszą infrastrukturę, taką jak np. dostęp do motelu, zaplecza sanitarnego, gastronomicznego oraz monitoring. Jeśli chodzi o bezpłatne miejsca postojowe, to zazwyczaj są one znacznie gorzej wyposażone, w zależności od konkretnego miejsca czy kraju. Darmowe parkingi w Niemczech są oblegane i naprawdę trudno znaleźć na nich wolne miejsce.

Czy w Niemczech łatwo jest znaleźć miejsce parkingowe dla samochodu ciężarowego?

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, istnieje problem niedoboru miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych. Wzrost ruchu towarowego w Europie sprawia, że zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla TIR-ów często przewyższa ich dostępność, szczególnie w miejscach strategicznych, takich jak główne trasy tranzytowe i okolice dużych miast.

Brak wystarczającej liczby parkingów dla ciężarówek może prowadzić do różnych problemów. Kierowcy często mają przez to trudności ze znalezieniem bezpiecznego miejsca do odpoczynku i spełnienia wymogów dotyczących przerw w pracy. Bywa, że są oni zmuszeni do parkowania w niedozwolonych lub niebezpiecznych miejscach, co może grozić wysokim mandatem, zwiększać ryzyko wypadków lub nawet kradzieży przewożonego towaru. Według danych z niemieckiego stowarzyszenia VEDA, w Niemczech brakuje obecnie ponad 30 000 miejsc parkingowych dla ciężarówek, a każdego dnia ponad 100 000 kierowców zawodowych poszukuje komfortowego miejsca na postój.

Dobre parkingi w Niemczech. Gdzie warto się zatrzymać?

Jeżeli chodzi o darmowe parkingi dla samochodów ciężarowych w Niemczech, to większość kierowców zawodowych poleca następujące miejsca:

  • Rasthof Dresdner Tor Süd – bezpłatny parking, który znajduje się około 20 km od centrum Drezna. Posiada on 100 przestronnych miejsc postojowych, czysty motel oraz dostęp do zaplecza gastronomicznego. Na miejscu można również zrobić pranie.
  • Autohof Kirchheim – bezpłatny parking ze 118 miejscami postojowymi, zapleczem medycznym, gastronomicznym i noclegowym. Co ważne, na tym parkingu można zaparkować ciężarówkę z ładunkiem niebezpiecznym (przewóz ADR).
  • Parking TIR Romroder, Liederbach – parking na 45 miejsc postojowych. Są tu miejsca noclegowe, kabiny prysznicowe, lokal gastronomiczny oraz darmowe Wi-Fi.
  • Gudow – na tym parkingu można załadować auto elektryczne. Ma on 80 miejsc parkingowych, hotel oraz kuchnię dostępną dla kierowców zawodowych.
  • Heiligenroth West – nieduży, darmowy parking z 30 miejscami postojowymi. Jest tu też dostęp do zaplecza gastronomicznego.
  • Parking przy E35 pod Stalberg – również ma 30 miejsc postojowych i możliwość ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się tam też punkt gastronomiczny.

Każdy z wymienionych wyżej darmowych parkingów w Niemczech został oceniony przez kierowców zawodowych za pośrednictwem aplikacji TransParking. Instalując ją na swoim telefonie, możesz sprawdzić ofertę i ocenę danego parkingu dla ciężarówek, a także wyszukać miejsca postojowe znajdujące się w okolicy pokonywanej przez Ciebie trasy.

Płatne parkingi dla samochodów ciężarowych w Niemczech

Kierowcy, którzy są gotowi zapłacić za dostęp do wygodnego i strzeżonego miejsca parkingowego, mają w czym wybierać. Oto największe i najlepiej oceniane płatne parkingi dla TIR-ów w Niemczech:

  • parking TIR w Homburgu 66424,
  • Euro Rustpark Crailsheim w Neidenfels,
  • Autohof Himmelkron w Gleisenhof,
  • Autohof Aurach w okolicy Stuttgartu.

Koszty płatnego parkingu dla ciężarówek w Niemczech mogą się różnić w zależności od lokalizacji, standardu parkingu oraz oferowanych usług. Parkingi zlokalizowane w pobliżu dużych miast lub głównych szlaków transportowych zwykle są droższe, ale i lepiej wyposażone. Postój na strzeżonym parkingu zmniejsza ryzyko kradzieży przewożonego mienia. Najwięcej rabunków zdarza się w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Hesji.

Szukasz pracy jako kierowca zawodowy w Niemczech? A może nosisz się z zamiarem zmiany pracodawcy? W obu przypadkach warto skorzystać z pomocy agencji Delta HR, która zajmuje się kompleksową organizacją zatrudnienia polskich kierowców zawodowych w niemieckich firmach transportowych. Gwarantujemy fachową obsługę, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z podjęciem zatrudnienia za granicą oraz długofalową współpracę. Skontaktuj się z nami już dziś!

Przeczytaj także: Kierowca międzynarodowy – jak nim zostać?