Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

kierowca międzynarodowy

Kierowca międzynarodowy – jak nim zostać?

Transport drogowy rozwija się bardzo szybkim tempie, co zwiększa zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych kierowców zawodowych. Nie jest tajemnicą, że praca u zagranicznego przewoźnika, daje szansę na wyższe zarobki i intensywniejszy rozwój. Kompetentnych pracowników nieustannie poszukują chociażby niemieckie firmy transportowe, które słyną z dobrej organizacji pracy i świetnych warunków zatrudnienia. Jakie kwalifikacje powinien mieć kierowca międzynarodowy? Jak nim zostać? Podpowiadamy!

Jak zostać kierowcą międzynarodowym?

Aby zostać kierowcą międzynarodowym w krajach Unii Europejskiej i w strefie Schengen, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E oraz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej (kod 95). Powyższe dokumenty nie zostaną wydane bez okazania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychicznych do pracy w tym charakterze. W przypadku, gdy praca ma być wykonywana poza granicami Wspólnoty lub strefy Schengen, potrzebny będzie również paszport oraz dokumenty wymagane przez konkretne państwa, po których kierowca zawodowy „będzie jeździł”. Osoby, które planują przewóz materiałów niebezpiecznych, powinny ukończyć również kurs ADR.

Jakie inne wymagania musi spełnić kierowca międzynarodowy?

Poza wymienionymi wyżej formalnościami, które są absolutną podstawą do rozpoczęcia pracy jako kierowca zawodowy za granicą, ważne są także inne kompetencje. Jakie? Otóż kierowca międzynarodowy musi bardzo dobrze znać przepisy ruchu drogowego obowiązujące na terenie krajów, po których będzie się poruszał. Choć Unia Europejska dąży do ujednolicenia tych regulacji, to na obecną chwilę są spore różnice między np. polskimi, a niemieckimi przepisami ruchu drogowego. Dla przykładu, w Polsce mamy obowiązek używania świateł do jazdy dziennej o każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych. W Niemczech takie światła wymagane są tylko w przypadku złej widoczności na drodze.

Rozpatrując kwestię „kierowca międzynarodowy-wymagania”, nie można nie wspomnieć o znajomości języków obcych. Kierowca zawodowy, który chce się realizować poza ojczyzną, powinien znać na poziomie komunikatywnym przynajmniej język angielski. Bardzo przydaje się również język niemiecki, francuski oraz hiszpański. Czy można dostać pracę jako kierowca międzynarodowy bez znajomości języka obcego? Część zagranicznych przewoźników umożliwia polskim kierowcom pracę z polskim dyspozytorem, ale takich ofert pracy jest stosunkowo mało. Ponadto, trucker, który zna język obcy, jest bardziej samodzielny i niezależny, a więc może liczyć na wyższe zarobki i lepsze benefity pracownicze.

Jakie umiejętności miękkie powinien mieć kierowca międzynarodowy?

Kierowca międzynarodowy powinien posiadać dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne, co jest kluczowe podczas interakcji z klientami i funkcjonariuszami publicznymi (np. policja, urzędy celne) w różnych krajach. Ważna jest również zdolność do radzenia sobie ze stresem i nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą wystąpić podczas długich tras i transgranicznych dostaw. Elastyczność i adaptacja do zmieniających się warunków drogowych oraz przepisów w różnych krajach także są niezbędne. Podobnie zresztą jak cierpliwość, wytrwałość, samodzielność i dobra organizacja czasu pracy. Skuteczne zarządzanie czasem pomaga w zachowaniu równowagi między pracą, a odpoczynkiem, co jest niezwykle istotne dla zachowania ostrożności i bezpieczeństwa na drodze.

Na jakie zarobki może liczyć kierowca międzynarodowy?

Jeśli wpiszemy w internetową wyszukiwarkę hasło „kierowca międzynarodowy-zarobki”, otrzymamy szereg zupełnie różnych odpowiedzi, co odzwierciedla różnorodność zarobków w tej branży. Wysokość wynagrodzenia kierowcy międzynarodowego zależy bowiem od wielu czynników, takich jak np. doświadczenie kierowcy zawodowego, rodzaj transportowanych towarów, tras, na których pracuje, a także od przepisów obowiązujących w krajach, przez które przejeżdża. Uśredniając, kierowcy ciężarówek za granicą mogą zarabiać od 10 000 do 18 000 złotych netto miesięcznie, ale te kwoty mogą się różnić w zależności od liczby wykonywanych zleceń, a także dostępu do dodatkowych benefitów pracowniczych – wysokości diety, stawki za pracę w godzinach nocnych, w weekendy itp.

Na jakie inne profity może liczyć kierowca międzynarodowy?

Praca za granicą to świetna okazja do zwiedzenia wielu ciekawych i atrakcyjnych pod względem turystycznym krajów. To także możliwość poznania interesujących osób i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Nie jest to jednak łatwy kawałek chleba, zwłaszcza dla osób, które mają ustabilizowane życie rodzinne. Częste wyjazdy i ograniczony kontakt z najbliższymi to cechy charakterystyczne tej pracy. Z drugiej strony, wysokie zarobki pozwalają zapewnić rodzinie życie na wysokim poziomie, a to dla wielu osób najważniejsza kwestia. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany pracą jako kierowca międzynarodowy, zapraszamy Cię do kontaktu z agencją Delta HR. Od lat współpracujemy z najlepszymi przewoźnikami z Niemiec i pomagamy znaleźć stabilne zatrudnienie polskim kierowcom. Praca kierowca Niemcy – wyróżnia nas realna troska o dobro naszych klientów i ich zadowolenie z podjętej pracy. Oferujemy świetne zarobki, pracę na różnych zestawach oraz system jazdy dopasowany do indywidualnych potrzeb kierowcy.

Przeczytaj także: Jakie badania dla kierowców zawodowych są obowiązkowe?