Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Jak działają systemy omijania korków w nowoczesnych nawigacjach

Spis treści:

 

Jednym z wielu priorytetów w branży transportowej jest terminowość dostaw. Ma ona wpływ na zadowolenie klientów ze współpracy z danym przewoźnikiem, utrzymanie płynności operacyjnej firmy transportowej oraz ograniczenie kosztów związanych z ewentualnymi opóźnieniami. W szybkim dotarciu z punktu A do punktu B pomaga kierowcom zawodowym nawigacja omijająca korki. Jak działa taki system?

Nawigacja, która omija korki. Skąd system „wie”, która droga jest nieprzejezdna?

„Jedź bezpiecznie i omijaj korki” – w taki właśnie sposób dyspozytor żegna się z kierowcą, który rusza trasę. Korki to prawdziwa zmora w transporcie drogowym. Coraz częściej można spotkać je nie tylko w miastach, w godzinach szczytu, ale też na autostradach czy drogach ekspresowych. Nawigacja omijająca korki ułatwia planowanie alternatywnych tras i pomaga uniknąć dużych opóźnień w dostawie. W jaki sposób system gromadzi dane o zakorkowanych drogach?

Każdy smartfon z zainstalowaną aplikacją nawigacyjną ma wbudowany GPS, który śledzi lokalizację urządzenia. Aplikacja zbiera dane od wszystkich użytkowników, którzy mają ją włączoną podczas jazdy. Rejestruje, jak szybko poruszają się samochody w różnych miejscach. Jeśli wiele pojazdów porusza się wolno na konkretnym odcinku drogi, aplikacja rozpoznaje takie zachowanie jako korek. Do analizy zebranych danych system wykorzystuje zaawansowane algorytmy i sztuczną inteligencję. Co więcej, użytkownicy mogą samodzielnie zgłaszać problemy, które napotkali w trasie – wypadki, roboty drogowe, kontrole policji czy inne zdarzenia, które mogą opóźnić podróż. W ten sposób nawigacja omijająca korki działa jeszcze skuteczniej i dostarcza kierowcom wielu cennych informacji o możliwych utrudnieniach na drodze.

W jaki sposób nawigacja oznacza korki na mapie?

Nawigacja oznacza przepustowość tras za pomocą różnych kolorów, które reprezentują różne natężenie ruchu. Zielony kolor oznacza, że ruch na trasie jest płynny i nie ma żadnych opóźnień. Żółty kolor wskazuje na umiarkowany ruch, gdzie samochody poruszają się nieco wolniej niż zwykle. Czerwony kolor sygnalizuje duże natężenie ruchu i możliwe przestoje, czyli korki właśnie. Zdarza się, że najgorsze zatory są oznaczane ciemnoczerwonym lub bordowym kolorem, co wskazuje na bardzo poważne opóźnienia. Dzięki powyższej kolorystyce użytkownicy mogą szybko ocenić sytuację na drodze i, w razie potrzeby, wybrać inną drogę.

Jak wyznaczyć nową trasę w nawigacji samochodowej?

Aby wyznaczyć nową trasę w nawigacji samochodowej, wystarczy wejść w ustawienia trasy lub menu opcji. Następnie należy wybrać opcję omijania korków lub alternatywną trasę. Nawigacja automatycznie się zaktualizuje i wskaże nową, mniej zatłoczoną drogę. Użytkownik może wtedy podążać za nowymi wskazówkami, aby dotrzeć do celu szybciej. Wiele aplikacji lub nowoczesnych nawigacji samochodowych posiada też opcję asystenta głosowego, co pozwala na sterowanie systemem przy pomocy komend głosowych. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy manualne ustawienie nawigacji jest utrudnione.

Nawigacja z korkami. Lepsza aplikacja w telefonie czy osobne urządzenie pokładowe?

Aplikacje nawigacyjne na smartfon są regularnie aktualizowane i korzystają z danych przetwarzanych w czasie rzeczywistym, co zapewnia dokładniejsze informacje o ruchu. Smartfon jest również bardziej wszechstronny, ponieważ można go używać do wielu innych zadań – np. do kontaktu z dyspozytorem. Pokładowe urządzenia nawigacyjne są większe, co może mieć wpływ na poprawę czytelności map, ale zwykle „reagują” wolniej na wszelkie zmiany w ruchu drogowym na wybranej trasie. Gdzie umieścić nawigację, by korzystanie z niej było jak najbardziej komfortowe?Nawigację lub smartfon z aplikacją nawigacyjną należy zamontować na środku przedniej szyby lub na desce rozdzielczej. Służą do tego specjalne uchwyty, które gwarantują obu urządzeniom stabilność.

Jakie aplikacje nawigacyjne na telefon są najczęściej polecane przez kierowców?

Kierowcy najczęściej polecają aplikacje nawigacyjne takie jak Google Maps, Waze i Apple Maps. Google Maps oferuje dokładne mapy, informacje o ruchu drogowym i wiele dodatkowych funkcji, takich jak wyszukiwanie miejsc. Waze wyróżnia się społecznościowym podejściem, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać korki, wypadki i inne zdarzenia na drodze, co pomaga w omijaniu utrudnień. Z kolei aplikacja Apple Maps jest popularna wśród użytkowników iPhone’ów. Oferuje integrację z innymi usługami Apple i nowoczesny, intuicyjny interfejs. Wszystkie wymienione wyżej aplikacje są regularnie aktualizowane i wciąż doskonalone, dlatego cieszą się tak dużym uznaniem kierowców, również zawodowych.

Przeczytaj także:  Przewóz ponadnormatywny w Niemczech – co warto wiedzieć?