Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Jakie są najczęstsze awarie ciężarówek i jak im zapobiegać?
Spis treści:
  Stan techniczny pojazdu ciężarowego ma kolosalne znaczenie dla powodzenia transportu. Niemniej jednak ciężarówka to tylko maszyna, która czasem może odmówić posłuszeństwa w najmniej sprzyjających okolicznościach. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą zawodowym, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się utknąć gdzieś na rozdrożu z powodu awarii. Jakie są najczęstsze usterki ciężarówek? Czy da się im zapobiec?

Jakie są najczęstsze problemy techniczne w ciężarówkach?

Wśród najczęściej występujących usterek w ciężarówkach można wymienić problemy z silnikiem. Silnik jest sercem każdego pojazdu, odpowiada za jego rozruch i możliwość jazdy. Jednocześnie jest to również jedna z najmocniej eksploatowanych części auta. Problemy z silnikiem mogą obejmować awarie układu paliwowego, takie jak zatkane filtry paliwa czy uszkodzone wtryskiwacze, które wpływają na efektywność spalania i moc pojazdu. Wysoka intensywność pracy silnika może prowadzić do przegrzewania się jednostki napędowej, co z kolei skutkuje uszkodzeniami głowicy cylindrów, tłoków czy zaworów. Często zgłaszaną przez kierowców usterką jest też wyciek oleju. Może on być spowodowany zużyciem uszczelek, uszkodzeniami miski olejowej lub pęknięciami w bloku silnika. Zaniedbanie tego problemu zwykle prowadzi do zatarcia silnika, co jest jedną z najbardziej kosztownych usterek.

Najczęstsze usterki w obszarze układu hamulcowego

Układ hamulcowy jest niezwykle ważnym elementem samochodu ciężarowego, ponieważ odpowiada za bezpieczne hamowanie i kontrolowanie pojazdu w czasie jazdy. Najczęstsze problemy z układem hamulcowym obejmują zatarcie tarcz hamulcowych, zużycie klocków hamulcowych oraz wycieki płynu hamulcowego. Zatarcie tarcz hamulcowych może być spowodowane nadmiernym ciepłem generowanym podczas intensywnego hamowania, co prowadzi do ich uszkodzenia i zmniejszenia skuteczności hamowania. Zużycie klocków hamulcowych jest zaś naturalnym procesem, który następuje w wyniku codziennego użytkowania pojazdu. Gdy klocki hamulcowe są zużyte, ich skuteczność spada, co wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko wypadku. Jeśli chodzi o wyciek płynu hamulcowego, to może on wystąpić na skutek uszkodzeń w przewodach lub zaciskach hamulcowych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia w układzie i osłabienia działania hamulców. Aby zapobiegać problemom z układem hamulcowym, należy regularnie sprawdzać stan techniczny newralgicznych elementów tego systemu i dbać o regularną wymianę tarcz hamulcowych i klocków w przypadku ich zużycia.

Problemy z ogumieniem

Awaria ogumienia ciężarówki to nie pierwszyzna dla doświadczonego kierowcy. Jednym z najczęstszych problemów jest niewłaściwe ciśnienie w oponach, które może prowadzić do ich nierównomiernego zużycia. Niedostateczne ciśnienie powoduje nadmierne nagrzewanie się opony, co może skutkować jej uszkodzeniem, podczas gdy zbyt wysokie ciśnienie zmniejsza przyczepność i komfort jazdy. Kolejnym problemem jest zużycie bieżnika, które obniża przyczepność opon do nawierzchni, zwłaszcza na mokrych drogach, a to zwiększa ryzyko poślizgu. Częste są również przebicia i uszkodzenia boczne, które mogą wynikać z kontaktu ogumienia z ostrymi przedmiotami leżącymi na drodze bądź krawężnikami. Dobrą praktyką jest wożenie ze sobą zapasowego koła i regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach.

Problemy z klimatyzacją

Czas ruszać w drogę, upał daje się we znaki a klimatyzacja…nie działa? Awaria tego udogodnienia ma fatalny wpływ na komfort pracy kierowcy i może obniżać jej efektywność. Zbyt wysoka temperatura w pojeździe sprzyja szybszemu zmęczeniu i prowadzi do problemów z koncentracją. Problemy z klimatyzacją mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak:
  • nieszczelność układu, która powoduje wyciek czynnika chłodniczego,
  • uszkodzenie sprężarki, która jest sercem systemu klimatyzacji,
  • zatkanie filtrów powietrza, co ogranicza przepływ chłodnego powietrza w kabinie,
  • awaria wentylatora,
  • problemy z elektroniką, która zarządza pracą całego systemu.
Prawidłowo działający system klimatyzacji jest nie tylko kwestią komfortu, ale również bezpieczeństwa, ponieważ wpływa na zdolność kierowcy do utrzymania pełnej uwagi i szybkiego reagowania na sytuacje na drodze. Przynajmniej raz w roku należy poddać go profesjonalnemu serwisowi u sprawdzonego specjalisty.

Jak konserwować ciężarówkę? Kiedy przegląd techniczny ciężarówki?

Dbałość o pojazd ciężarowy i zwracanie uwagi na niepokojące sygnały, które „wysyła” nam auto, to klucz do utrzymania pojazdu w dobrym stanie technicznym. Nie powinno się ignorować nawet drobnej usterki, ponieważ prędzej czy później takie zaniedbania prowadzą do poważniejszych awarii, które mogą wyłączyć pojazd z użytku nawet na kilka dni. Zaleca się, aby przegląd techniczny odbywał się co najmniej raz do roku, chociaż w przypadku intensywnie eksploatowanych pojazdów może być konieczne częstsze sprawdzanie ich stanu. Podczas przeglądu należy szczególną uwagę zwrócić na układ hamulcowy, silnik, układ chłodzenia oraz ogumienie. Regularne wymiany oleju, filtrów i innych płynów eksploatacyjnych są podstawą właściwej konserwacji. Zapobiegają one nadmiernemu zużyciu i uszkodzeniom poszczególnych komponentów. Z kolei systematyczne przeglądy klimatyzacji i układu elektrycznego zapewnią komfort pracy kierowcy i prawidłowe działanie wszystkich systemów w pojeździe. Nie zapominajmy też o kwestiach czysto estetycznych, czyli myciu karoserii oraz dokładnym sprzątaniu kabiny wraz z cyklicznym odkurzaniem i praniem tapicerki samochodowej. To także ma wpływ na komfort jazdy. Szerokiej drogi!
Przeczytaj także: Strategie radzenia sobie ze zmęczeniem w długich trasach – porady dla kierowców ciężarówek