Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Kierowca betonomieszarki nie ma łatwego zadania do wykonania. Duża masa płynnego betonu w gruszce wpływa na pojazd w czasie pokonywania zakrętów, hamowania czy przyspieszania. Jednocześnie przejazd do celu jest wyścigiem z czasem. Czy to oznacza, że kierowca betoniarki musi przejść odpowiednie szkolenia? Wiele osób uważa też, że jest to pojazd specjalny, co wiąże się z dodatkowymi różnicami między betonomieszarką a zwykłym pojazdem ciężarowym. Co na ten temat mówi Prawo Ruchu Drogowego? Sprawdź sam poniżej.

Czy betonomieszarka jest pojazdem specjalnym?

Na początek warto przyjrzeć się betoniarce w świetle przepisów Prawa Ruchu Drogowego. W potocznej mowie często betonomieszarkę uznaje się za pojazd specjalny, jednak przepisy są tutaj jednoznaczne. Zgodnie z nimi betoniarka jest pojazdem ciężarowym (o kodzie 06), pojemnikiem (podrodzaj pojazdów 04) oraz betoniarką (kod przeznaczenia 201). Natomiast pojazdy specjalne, czy samochód lub przyczepa przeznaczona do wykonywania specjalnej funkcji, określone są numerem 07.

Pomyłka może wiązać się z istniejącym jeszcze jakiś czas temu systemem, zgodnie z którym betonomieszarka jest pojazdem specjalizowanym. Oznaczało to, że pojazd jest przystosowany do przewozów materiałów o specyficznych właściwościach. Nie wolno jednak mylić tych dwóch grup ze sobą, ponieważ przynależność do jednej z nich wpływa na aspekty prawne.

Jazda betonomieszarką bez karty byłoby faktycznie możliwe, gdyby ustawa zakwalifikowała ten typ samochodów do pojazdów specjalnych. Jednak w przypadku pojazdów specjalizowanych karta nadal jest wymagana. W związku z tym przewóz betonu betoniarką podlega pod wszystkie przepisy ustawy o transporcie drogowym, a także ustawy o czasie pracy kierowców.

Jakie należy mieć uprawnienia na betoniarkę?

Czy uprawnienia na gruszkę zawsze są wymagane? Okazuje się, że wiele zależy od okoliczności. Dlatego warto zauważyć, że jeśli przewożony beton należy do firmy zewnętrznej, kierowca pełni tylko funkcję logistyczną — przewóz materiału z jednego miejsca na drugie. Jest to pewna furtka prawna, umożliwiająca kierowanie betoniarką bez uprawnień. Jednak dużo częściej kierowca betonomieszarki ma uprawnienia wymagane na tym stanowisku. Są to przede wszystkim:

Pracodawca może określić dodatkowe wymagania w związku z pracą także za granicą. Z tego powodu pracownik musi spełniać także przepisy prawne w kraju, w którym będzie się poruszać.

Ile zarabia kierowca betoniarki?

Zarobki kierowcy betoniarki nie wyróżniają się w sposób szczególny na tle rynku logistyki. W ofertach pracy znaleźć można kwoty od 5 tys. do 10 tys. złotych brutto miesięcznie. Warto jednak mieć na względzie czas pracy kierowcy betonomieszarki. Kierowcy tego typu pojazdów nie wykonują długich, międzynarodowych tras. Oznacza to bardziej stabilny tryb pracy i więcej czasu spędzonego z rodziną.

Kierowca betoniarki ma kilka dodatkowych obowiązków:

Charakterystyka pracy na betoniarce znacząco różni się od pracy jako kierowca innych pojazdów ciężarowych. Ma to swoje zalety, jak i wady.

Kierowca betoniarki — czy warto podjąć się tej pracy?

Praca na betoniarce jest chwilami bardziej wymagająca. Kierowca musi znacznie bardziej pilnować czasu, a ewentualne opóźnienia mogą mieć opłakane skutki — zaschnięty beton jest niezwykle trudny do usunięcia z gruszki. Z drugiej strony taka praca gwarantuje lepszy balans między życiem zawodowym, rodzinnym i towarzyskim. Głównie ze względu na bardziej stabilne godziny pracy. Zarobki dla wielu osób już teraz są niezwykle atrakcyjne. Jednocześnie na polskim rynku pracy brakuje aktualnie setek tysięcy kierowców zawodowych. Powoduje to większą presję płacową i oznacza możliwość znalezienia pracy za jeszcze lepsze stawki. Z pewnością jest to ciekawy i perspektywiczny zawód dla wielu Polaków.

Przeczytaj także: Czym jest BDF i jak działa?