Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

zatrudnienie o niemiecka umowe o prace korzyści

Korzyści wynikające z zatrudnienia się w oparciu o niemiecką umowę o pracę

Decydując się na podjęcie pracy w Niemczech należy wziąć pod uwagę wiele korzystnych czynników które mogą wpłynąć na naszą jakość życia.

Niemiecka umowa o pracę zawierana jest zawsze bezpośrednio z niemiecką firmą. Jedną z najważniejszych różnic między umowami jest język w którym są napisane. Polska umowa zawsze zawierana jest w języku polskim, niemiecka – w niemieckim. W przypadku umowy polskiej, składki ZUS odprowadzane są do budżetu w Polsce. Analogicznie, przy umowie niemieckiej, składki odprowadzone są przez niemieckie urzędu. Odprowadzane składki zwiększają podstawę emerytury przy polskiej umowy o pracę, a przy niemieckiej pozwalają na uzyskanie minimalnej emerytury w Niemczech po przepracowaniu 5 lat na terenie kraju co niewątpliwie jest dużą zaletą. Tym bardziej jeżeli przeliczymy Sobie EUR na PLN i porównamy aktualną wysokość emerytury polskiej do niemieckiej.

Praca w Niemczech wiąże się z szeregiem benefitów oraz ułatwień które są bez problemu dostępne dla pracowników, pierwszym jest np. Kindergeld.

Odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej, Polacy pracujący w Niemczech mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku rodzinnego na dzieci – Kindergeld.

O zasiłek rodzinny może ubiegać się rodzic lub opiekun prawny dziecka jeśli:

 

  • jest legalnie zatrudniony w Niemczech w okresie powyżej 6 miesięcy,
  • ma własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec,
  • jest oddelegowany do pracy w Niemczech przez polską firmę.

 

W każdym z powyższych przykładów dzieci muszą przebywać na stałe w gospodarstwie rodzinnym pracownika. Nie ma znaczenia, czy dzieci mieszkają w Polsce czy Niemczech.

Kolejną z zalet przebywania w Niemczech jest niski koszt życia. Nawet przy minimalnych zarobkach można z łatwością utrzymać się na średnim poziomie, a nawet odłożyć ok. 500 euro każdego miesiąca. Zawód kierowcy C+E jest dobrze w Niemczech opłacany, więc tutaj sytuacja jest jeszcze lepsza. Oczywiście część produktów/usług kosztuje więcej niż w Polsce, jednak w porównaniu do stolic, takich jak Bruksela, Londyn czy Paryż – zamieszkanie np. w Berlinie jest bardzo opłacalne.

Kolejną zaletą jest ubezpieczenie zdrowotne które często skłania ludzi do zmiany kraju.

Wielu uważa, że niemiecki system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepiej funkcjonujących na świecie. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje tam każdemu, bez względu na status materialny, także bezrobotnym. Każda osoba przebywająca na terenie państwa jest zobowiązana do posiadania takiego ubezpieczenia. Każdy kierowca ma za darmo zorganizowane przez Delta HR takie ubezpieczenie.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym to klucz do zdrowia psychicznego.

W Niemczech obserwuje się wyraźny podział między życiem zawodowym a prywatnym. Tamtejsi pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zachowanie równowagi w tym aspekcie znacząco poprawia produktywność pracowników, która jest dla nich bardzo ważna. Pracodawcy chętnie przystają na elastyczne godziny pracy czy systemu np. 2/2, 2/1/ 3/1 lub praca od poniedziałku do piątku z weekendami wolnymi. Dzięki takim rozwiązaniom zatrudniane osoby mają czas na odpoczynek, trening czy zwiedzanie pobliskich miejscowości.

Doskonała komunikacja

Niemiecka komunikacja miejska pozwala szybko podróżować pomiędzy poszczególnymi miastami. Nowoczesne autobusy, tramwaje i linie metra zapewniają wysoki komfort pasażerom. Również rozwinięty jest transport. Drogi krajowe i autostrady umożliwiają swobodne przemieszczanie się z Landu do Landu i ułatwiają prace kierowcom dzięki większemu komfortowi jazdy.

Korzystny pod względem turystyki kraj

Warto zaznaczyć, że Niemcy są bardzo atrakcyjnym krajem pod względem zwiedzania ciekawych miejsc. Znajduje się tam wiele wysoko rozwiniętych miast, ale też dużo małych, urokliwych miejscowości. Górskie malownicze krajobrazy można znaleźć między innymi w Bawarii. Każdy szlak zapewnia wspomnienia na lata. Dużym atutem jest również wszechobecna czystość, która zachwyca każdego odwiedzającego.

Sprzyjająca lokalizacja

Granicę Polski z Niemcami można przekroczyć w wielu miejscach, co sprawia, że istnieje naprawdę wiele możliwości podróżowania, a koszty dojazdu są praktycznie znikome. To duży atut, który ułatwia komunikację i częste powroty do Polski. Kierowcy zawodowi mieszkający bliżej granicy często decydują się na zatrudnienie w firmach bliżej granicy i co weekend wracają do domu do Polski aby mieć dobry kontakt z bliskimi i dbać o Swoje życie prywatne. Co więcej, Niemcy graniczą z 9 innymi państwami, dzięki czemu stanowią doskonałą przystań do dalszych kierunków krajów europejskich. To prawdziwa zaleta dla osób planujących zwiedzać Europę jak i poznania innych kultur ludności np. Francji czy Holandii.

Ogólne ciekawostki dotyczące Niemiec jak i ustroju politycznego

Stolicą Niemiec jest Berlin i tam znajduje się zdecydowana większość najważniejszych jednostek rządowych. Część ministerstw mieści się także w Bonn.

 

Głową państwa jest prezydent, z pięcioletnią kadencją. Jednak wybierany jest inaczej niż w Polsce. Nie w wyborach bezpośrednich, lecz przez Zgromadzenie Federalne (złożone z Bundestagu i przedstawicieli landów). Pełni głównie funkcję reprezentacyjną, nie ma faktycznego wpływu na politykę, poza mianowaniem konsulów i ambasadorów oraz wysuwania kandydatów na kanclerza.

 

Władza ustawodawcza jest sprawowana przez Bundestag (Izba Pierwsza) oraz Bundesrat (Izba Druga). Bundestag ma czteroletnią kadencję i wybierany jest bezpośrednio – przez obywateli. Do jego obowiązków należą między innymi: wybór na wniosek prezydenta kanclerza i rządu, kontrolowanie prac rządu, zatwierdzanie umów międzynarodowych i stanowienie prawa (ustaw).

Opieka zdrowotna w Niemczech

Niemcy mogą poszczycić się posiadaniem najstarszego na świecie państwowego systemu ochrony zdrowia. Jego początki sięgają 1883 roku, czyli czasów rządów Otto von Bismarcka. System ubezpieczenia obejmuje wszystkich obywateli od 2009 roku (wcześniej można było nie mieć ubezpieczenia wcale). Na życzenie można z niego zrezygnować i zawrzeć osobną umowę na prywatną opiekę medyczną. Wybór mają głównie osoby o wysokich dochodach (ponad 49.500 euro) i mające własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu w jednej z około 150 istniejących kas chorych (np. AOK).

 

Kuchnia niemiecka

Tradycyjna niemiecka kuchnia przestaje się wysuwać na pierwszy plan. W Niemczech mieszka wielu obcokrajowców, którzy wprowadzają swoje specjały na rynek, otwierając restauracje, bary i kawiarnie. Kuchnia azjatycka, włoska i turecka są obecne niemal na każdym rogu. Jednak co należy do rdzennych specjałów naszych sąsiadów zza Odry?

 

Powszechnie uważa się, że w Niemczech występuje najwięcej różnych rodzajów chleba. Dodatkowo ważnymi elementami jadłospisu są ziemniaki oraz mięso – zwłaszcza wieprzowina. Właśnie z niej wytwarza się między innymi słynny Wurst.

Niemcy to bardzo przyjazny i korzystny kraj do życia dla ludzi którzy szukają bezpiecznego miejsca do pracy na długie lata. Posiada bardzo zróżnicowaną kulturę jak i krajobrazy. Gdy jednak noga się podwinie to kraj zaopiekuje się i takimi ludźmi. Aktualnie na rynku jest dużo ofert pracy dla kierowców zawodowych kategorii C oraz C+E, więc łatwo i szybko można znaleźć odpowiednią firmę transportową z którą nawiążemy owocną współprace.