Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Najlepsze trasy dla kierowców ciężarówek w Niemczech. Unikaj korków i oszczędzaj czas!

Niemcy słyną z doskonale zorganizowanej i dobrze oznakowanej sieci dróg. Oplatają one cały kraj i umożliwiają bezproblemowe dotarcie do każdego landu i miasta. Z racji tego, że infrastruktura drogowa w Niemczech jest mocno oblegana ze względu na fakt, że jest to państwo tranzytowe, zdarzają się jednak korki i przestoje na najczęściej uczęszczanych trasach. Jak ich uniknąć? Jak planować trasy w Niemczech? Zapraszamy do lektury!

Kto odpowiada za planowanie tras w firmach transportowych?

Większe firmy i korporacje transportowe zatrudniają specjalistów, którzy zajmują się planowaniem tras dla kierowców zawodowych. Wykorzystują oni różne narzędzia i informacje, aby wybrać jak najkrótszą i najszybszą do pokonania drogę, z uwzględnieniem koniecznych pauz i postojów. Jednak w mniejszych firmach transportowych lub w przypadku kierowców zawodowych pracujących na własny rachunek, to zwykle sam trucker odpowiada za planowanie trasy. W końcu to kierowca zawodowy ma obowiązek dostarczyć towar pod wskazany adres i zgodnie z planowanym czasem dostawy. Na szczęście współcześni kierowcy nie muszą już planować trasy z mapą drogową lub atlasem w ręce. Mają oni dostęp do wielu nowoczesnych urządzeń i akcesoriów elektronicznych, które ułatwiają im to zadanie. Wspomniane wyżej narzędzia pomagają im w efektywnym zarządzaniu trasą, czasem podróży oraz w identyfikowaniu potencjalnych przeszkód na drodze.

Jak planować trasy w Niemczech na własną rękę?

Planowanie tras w Niemczech nie jest problemem, jeśli możemy skorzystać ze zdobyczy współczesnej technologii. Niezbędnym elementem wyposażenia kabiny ciężarówki stały się nawigacje GPS przeznaczone do samochodów ciężarowych, jednak z powodzeniem można je zastąpić smartfonem wyposażonym w dobrą aplikację nawigacyjną. Kierowcy zawodowi w Niemczech bardzo chwalą sobie następujące oprogramowania:

  • Sygic Truck Navigation – aplikacja charakteryzuje się możliwością dokładnej konfiguracji według specyfikacji pojazdu, włączając w to rozmiar, typ, normy emisji spalin, a także transport materiałów niebezpiecznych i inne ważne parametry ciężarówek. Dzięki temu aplikacja jest w stanie tworzyć optymalne trasy, unikając dróg, które mogą stanowić wyzwanie dla ciężarówek, takich jak ostre zakręty, niewłaściwe mosty czy tunele.
  • PTV Navigator – wyróżnia się zaawansowanym systemem planowania trasy, który bierze pod uwagę aktualne warunki drogowe oraz ograniczenia związane z wielkością lub wagą pojazdu, co jest istotne dla efektywnego i bezpiecznego transportu towarów. Jedną z najważniejszych funkcji tej aplikacji jest asystent parkowania, który ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca do zatrzymania ciężarówki, a także automatyczne aktualizacje dotyczące szacowanego czasu dotarcia do celu, co jest niezwykle przydatne w dynamicznie zmieniających się warunkach drogowych.
  • WAZE – doskonały wybór dla użytkowników poruszających się po obszarach miejskich. Waze dostarcza informacji o korkach, wypadkach, ograniczeniach ruchu oraz kontrolach policyjnych, co jest ważne dla płynnej jazdy w zmiennych warunkach miejskich. Warto jednak zwrócić uwagę, że Waze wymaga stałego połączenia z internetem do poprawnego funkcjonowania, co może być poważnym ograniczeniem w miejscach, gdzie zasięg jest słaby. Dodatkowo aplikacja nie została specjalnie zoptymalizowana dla potrzeb ciężarówek, co może stanowić pewne wyzwanie dla kierowców pojazdów o większych gabarytach.

Z pomocą wspomnianych wyżej aplikacji bez trudu odnajdziesz się w gąszczu niemieckich dróg, autostrad i ulic i bez trudu dowiedziesz towar na czas.

Jak jeździć po Niemczech bez znajomości języka?

Brak znajomości języka niemieckiego może być pewnym ograniczeniem, jeśli chodzi o sprawne poruszanie się po tamtejszych drogach. Mowa tu przede wszystkim o trudności z odszyfrowywaniem informacji na znakach drogowych, zrozumieniu komunikatów o utrudnieniach na trasie czy wyznaczonych objazdach. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. W dużej mierze rozwiązują go aplikacje nawigacyjne, które „mówią” do kierowcy w jego ojczystym języku. Ponadto większość Niemców sprawnie komunikuje się w języku angielskim, tak więc zakup kawy na stacji czy zapytanie kogoś o drogę, nie będzie dużym wyzwaniem dla osoby, która zna angielski choć trochę. Warto jednak dodać, że znajomość kilku podstawowych zwrotów w języku niemieckim, takich jak powitania, prośby o pomoc czy podziękowania, może znacznie ułatwić codzienną pracę.

Jakie są najlepsze trasy w Niemczech według kierowców zawodowych?

Niemcy oferują rozbudowaną i wydajną sieć autostrad, znanych jako Autobahnen, które są dobrze zaprojektowane i utrzymane, co sprawia, że są popularne wśród kierowców zawodowych. Oto kilka tras, które często są wysoko oceniane przez kierowców:

  • autostrada A7 – jest to najdłuższa autostrada w Niemczech, ciągnąca się od granicy z Danią na północy, aż do granicy z Austrią na południu. Przebiega przez różnorodne krajobrazy i oferuje kierowcom piękne widoki, szczególnie w regionie Bawarii;
  • autostrada A1 –  trasa ta łączy północ z południem, oferując sprawny przejazd przez różne regiony Niemiec. Jest to kluczowa trasa dla transportu międzynarodowego;
  • autostrada A2 – łącząca zachód ze wschodem A2 jest jedną z głównych arterii transportowych w Niemczech, prowadzi przez ważne ośrodki przemysłowe i handlowe;
  • autostrada A9 – łączy Berlin z Monachium;
  • autostrada A3 – łączy Kolonię i Frankfurt.

Ponadto niemiecka sieć dróg krajowych (Bundesstraßen) i lokalnych (Landstraßen) również oferuje wysokiej jakości trasy, które mogą być bardziej odpowiednie w przypadku dostaw lokalnych lub chęci uniknięcia opłat autostradowych.

Przeczytaj także: Parkingi dla ciężarówek w Niemczech dla kierowców zawodowych