Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

W branży transportowej istnieją różne specjalizacje, które nie każdemu mogą być znane. Jedną z nich jest praca kierowcy BDF, osoby odpowiedzialnej za obsługę specjalistycznych zestawów pojazdów z wymienną zabudową. W tym artykule przybliżymy Wam sylwetkę kierowcy BDF, zastanowimy się, jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą ten zawód, oraz powiemy, jakie kwalifikacje są potrzebne, żeby zasiąść „za sterami” zestawu BDF. Zachęcamy do dalszej lektury!

Co to jest BDF?

Zestawy BDF (Bock Docking Fahrzeug), nazywane także wymienną zabudową lub zabudową BDF, to ciekawe rozwiązanie transportowe, które jest bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej – Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii i Francji. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to system wymiennych nadwozi, dzięki którym można uefektywnić i ułatwić pracę firm transportowych, które w ramach swojej działalności, realizują przewozy różnych towarów. 

Naczepy BDF można przystosować do transportu paletowego, kontenerowego czy też przewozu mrożonek (w chłodniach z agregatem). Oprócz tego zestawy BDF są często wykorzystywane w transporcie międzynarodowym, co pozwala na łatwą wymianę ładunków pomiędzy różnymi środkami transportu – na przykład między ciężarówka a pociągiem lub statkiem. Dzięki temu możliwe jest znaczące przyspieszenie całego procesu logistycznego i zoptymalizowanie jego kosztów.

Kierowca BDF – co to znaczy?

Kierowca BDF to osoba specjalizująca się w obsłudze pojazdów ciężarowych z wymiennymi naczepami. Podwozie przyczepy BDF jest zaprojektowane w taki sposób, żeby można było bez przeszkód zamocować na nim dowolną zabudowę, dopasowaną odpowiednio do rodzaju przewożonego ładunku. Kierowcy zawodowi, którzy nie mają doświadczenia w obsłudze tego typu zestawów, muszą przejść specjalistyczne szkolenie BDF, zanim zostaną dopuszczeni do obsługi systemu wymiennych nadwozi.

Szkolenie BDF skupia się na przygotowaniu kierowców do specyficznego rodzaju transportu, który wykorzystuje zestawy BDF. Podczas takiego kursu uczestnicy uczą się nie tylko podstawowej obsługi samej ciężarówki i przyczepy, ale również zasad załadunku i rozładunku różnego rodzaju nadwozi. Zajęcia często obejmują zarówno teorię, jak i ćwiczenia praktyczne, a także poruszają kwestie związane z bezpieczeństwem jazdy i przewożonego ładunku.

Jak wygląda jazda na BDF?

Kierowcy zawodowi, którzy interesują się pracą na BDF-ach, często szukają informacji na temat tego, jak ona wygląda. Wiele ciekawych faktów można znaleźć na branżowych forach internetowych pod frazą „jazda na BDF – opinie”. Jazda na BDF to zadanie wymagające precyzji i dobrze rozwiniętych umiejętności manualnych ze względu na specyficzną konstrukcję zestawu oraz dużą różnorodność ładunków. 

Ciężarówka ze strefą ładunkową i dodatkową przyczepą BDF z osią skrętną stawia przed kierowcą niemałe wyzwania związane z manewrowaniem (cofanie BDF, ostry zakręt, parkowanie), zwłaszcza w trudnych warunkach miejskich czy na zatłoczonych placach załadunku i rozładunku. Dlatego też umiejętności nabyte podczas profesjonalnego szkolenia są w tym przypadku na wagę złota. Odpowiednie przygotowanie i doświadczenie kierowcy w pracy na BDF-ach jest kluczowe dla zapewnienia efektywności transportu i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego

Jakie kwalifikacje są potrzebne do obsługi zestawu BDF?

Aby podjąć pracę jako kierowca BDF trzeba mieć prawo jazdy kategorii C+E oraz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej Kierowcy, czyli kod 95. Wymagania te nie różnią się zatem od tych, które stawia się większości kierowcom zawodowym obsługującym ciągniki siodłowe. Warto jednak mieć na względzie, że przewoźnicy zwracają uwagę na doświadczenie kandydata w pracy z systemem wymiennych nadwozi. Ukończone szkolenie BDF daje przewagę nad kandydatami, którzy starają się o tę samą pracę, ale nie brali udziału we wspomnianym wyżej kursie. Co więcej, niektóre firmy transportowe organizują szkolenia BDF na własną rękę i dbają o to, by gruntownie przeszkolić nowego pracownika, zanim ten zostanie dopuszczony do pracy z BDF-ami.

Kierowca BDF i największe zalety pracy na tym stanowisku

Pierwszą i najważniejszą zaletą pracy na BDF-ach jest wszechstronność tego rodzaju transportu. Dzięki modularnej budowie zestawu BDF możliwe jest przewożenie różnorodnych ładunków – od towarów sypkich, po maszyny przemysłowe – w efekcie czego kierowca zdobywa cenne doświadczenie zawodowe i unika rutyny. Kolejnym atutem pracy jako kierowca BDF jest wyższa płynność operacyjna. System BDF umożliwia szybką wymianę nadwozi, co z kolei skraca czas postoju i zwiększa efektywność pracy. Oznacza to, że kierowcy mogą realizować większą ilość zleceń w krótszym czasie, ponieważ nie muszą np. czekać na załadunek czy rozładunek przyczepy. Większa efektywność pracy naturalnie wiąże się z wyższym zarobkiem. Mówiąc i zaletach pracy na BDF-ach, nie można nie wspomnieć o komforcie. Nowoczesne zestawy BDF są wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania jazdy, co sprawia, że praca jest mniej męcząca i bezpieczniejsza.

Szukasz pracy jako kierowca BDF? Zależy Ci na zatrudnieniu u niemieckiego pracodawcy? Agencja Delta HR jest do Twojej dyspozycji! Dzięki naszej pomocy bez wysiłku znajdziesz pracę dopasowaną do Twoich potrzeb, umiejętności i możliwości. Zapraszamy do kontaktu!