Praca w Niemczech dla kierowców kat. C, C+E oraz D, +48 500 555 281 , +48 500 555 282 lub +48 500 555 289

Świadectwo kierowcy - kto je wydaje i jak je przedłużyć?

Świadectwo kierowcy – kto je wydaje i jak je przedłużyć?

Świadectwo pracy kierowcy, czyli dokument zwany potocznie ”różowym papierem” poświadcza, że kierowca spoza Unii Europejskiej jest zatrudniony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kogo dotyczy ten temat, kto wydaje świadectwo kierowcy i ile trwa jego uzyskanie? Na wszystkie pytania odpowiadamy w naszym poradniku – zapraszamy do lektury.

Świadectwo kierowcy – co to jest i kiedy jest potrzebne?

Zacznijmy od doprecyzowania – świadectwo kwalifikacji zawodowej nie jest tym samym dokumentem, co świadectwo kierowcy. Co to oznacza? Otóż ten drugi dokument musi posiadać kierowca, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego UE ani rezydentem długoterminowym i będzie zatrudniony w przedsiębiorstwie transportowym zarejestrowanym na terytorium Polski, wykonując międzynarodowy transport drogowy rzeczy. Kierowca pojazdów powyżej 3.5 tony spoza UE z aktualnym wpisem kodu 95 w prawie jazdy nie ma obowiązku wyrabiania dodatkowo karty kwalifikacji.

Co to jest świadectwo pracy kierowcy i kiedy potrzebne jest posiadanie takiego zezwolenia? Przedsiębiorca posiadający licencję wspólnotową składa wniosek o wydanie świadectwa kierowcy zatrudnionego w jego firmie do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w postaci papierowej lub elektronicznej. O świadectwo kierowcy może ubiegać się każdy przedsiębiorca planujący zatrudnienie obcokrajowca spoza UE.

Świadectwo kwalifikacji kierowcy – jak je zdobyć i jakie ma znaczenie w zawodzie?

Dokument należy uzyskać zanim kierowca zacznie wykonywać przewozy międzynarodowe towarów. Do wniosku o należy dołączyć:

  • Kopię transportowej licencji wspólnotowej;
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu kierowcy oraz
    • w przypadku kierowców pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony, spełnianiu przez kierowcę wymagań, o których mowa w art. 39a ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wraz z dokumentami:
      – kserokopią karty kwalifikacji kierowcy wydanej w Polsce (lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej) z aktualnym wpisem kodu 95 oraz posiadanego prawa jazdy, albo
      – kserokopią prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej z aktualnym wpisem kodu 95
    • w przypadku kierowców pojazdów o DMC do 3,5 tony:
      – kserokopią orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
  • Kserokopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie społeczne kierowcy ZUS ZUA z informacją o wysyłce i potwierdzeniu lub dokument ZUS RCA/RSA z ostatniego miesiąca (w przypadku daty zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (ZUS ZUA) starszej niż 3 miesiące).
  • Kserokopię paszportu, a dokładniej strony z danymi kierowcy).
  • Kserokopię prawa jazdy (awers i rewers).
  • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie świadectwa kierowcy.

Kto wydaje świadectwo kwalifikacji kierowcy i jakie są jego uprawnienia?

Kto wydaje świadectwo kwalifikacji kierowcy? Odpowiada za to Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który analizuje poprawność danych i przedłożenie wymaganych dokumentów. Jeżeli stwierdzi braki formalne, wówczas wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od momentu otrzymania wezwania. Gdy wniosek jest wypełniony prawidłowo i zawiera niezbędne załączniki, GITD wydaje świadectwo kierowcy do rąk przedsiębiorcy wraz z odpisem.

Przedłużenie świadectwa kwalifikacji kierowcy – kto ponosi koszty?

Jeżeli kierowca spoza Unii Europejskiej zmieni pracodawcę, to świadectwo traci moc, a firma, która go zatrudni jest zobowiązana do wystąpienia o nowy dokument. Za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy przez kierowcę bez ważnego świadectwa kierowcy przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 5000 zł.

Jak wygląda przedłużenie świadectwa kwalifikacji, kto płaci za wydanie kolejnego dokumentu i jakie przepisy to regulują? Z art. 39 l jednoznacznie wynika, że pracodawca jest obciążony jedynie kosztami badań lekarskich i psychologicznych kierowcy. Wszelkie inne wydatki związane z uzyskaniem wymaganych kwalifikacji do pracy ponosi sam zainteresowany, czyli kierowca.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy – jak długo jest ważne?

Oryginał świadectwa musi zostać przekazany kierowcy, dla którego zostało wydane. To ważne, gdyż powinien mieć je zawsze przy sobie wykonując przewozy towarów poza granicami Polski. Dokument trzeba okazać na żądanie każdego upoważnionego funkcjonariusza służb kontrolnych pod karą grzywny za brak świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowcy. Ile ważne jest zezwolenie? Świadectwo kierowcy jest decyzją administracyjną wydawaną zgodnie z wnioskiem na okres maksymalnie do 5 lat.

Sprawdź naszą ofertę: