Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Pomoc systemu GPS w transporcie

Spis treści:

 

Jak mawiał klasyk – jedyną pewną rzeczą w życiu człowieka jest zmiana. Każdego dnia obserwujemy, jak świat zmienia się na naszych oczach i dotyczy to przede wszystkim kwestii gospodarczych i przemysłowych. Dynamiczny rozwój technologii przyspiesza proces transformacji również w branży transportowej. Poznaj nowoczesne technologie w transporcie drogowym!

Nowe technologie w transporcie – system lokalizacji GPS

System lokalizacji GPS zrewolucjonizował branżę transportową na wiele sposobów, zapewniając znaczne usprawnienia w logistyce i zarządzaniu flotą. Dzięki możliwościom tego systemu firmy transportowe mogą w czasie rzeczywistym monitorować pozycję każdego pojazdu w swojej flocie, co zapewnia większą efektywność operacyjną oraz bezpieczeństwo transportu. Współczesne, zaawansowane systemy GPS to coś więcej niż oprogramowanie, które wskaże nam najlepszą drogę i doprowadzi do celu. Przewoźnicy cenią je za następujące zalety:

  • optymalizacja kosztów transportu – GPS pomaga wyznaczać najkrótsze i najmniej zatłoczone trasy, a także pomaga w eliminacji nieefektywnych technik jazdy, co ostatecznie pomaga zoptymalizować koszty transportu;
  • wyższa jakość obsługi klientów – odbiorca otrzymuje dokładne informacje o lokalizacji ładunku i wie dokładnie, kiedy nastąpi dostawa,
  • efektywniejsze zarządzanie danymi – systemy GPS umożliwiają automatyczne zbieranie informacji o przebiegu i trasach pojazdów, co ułatwia rozliczenia z kierowcami i sprawniejsze zarządzanie dokumentacją.

Systemy GPS są nieocenione, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu, lub gdy auto zboczy z trasy. Osoby nadzorujące proces transportu mogą w takiej sytuacji zareagować bez zbędnej zwłoki, ponieważ znają dokładną lokalizację kierowcy.

Innowacje w transporcie – system geofencing

System geofencing to technologia, która pozwala na tworzenie wirtualnych granic w określonych obszarach geograficznych za pomocą GPS lub innych metod lokalizacji. W branży transportowej geofencing jest stosowany do monitorowania i zarządzania ruchem pojazdów na wyznaczonych terenach. To narzędzie jest niezwykle przydatne w logistyce, ponieważ pozwala firmom na lepsze zarządzanie swoimi zasobami. Oprogramowanie może:

  • automatycznie rejestrować czas przybycia i odjazdu pojazdów z określonych lokalizacji, co pomaga w planowaniu i rozliczaniu pracy kierowców,
  • zapewnić bezpieczeństwo w transporcie poprzez monitorowanie, czy firmowe pojazdy nie opuszczają wyznaczonego obszaru operacyjnego (czy nie wjeżdżają w miejsca niebezpieczne, zabronione lub spoza obszaru planowanych dostaw),
  • optymalizować trasy przewozu, co przekłada się na oszczędności paliwa i czasu.

Koszt wdrożenia i utrzymania systemu geofencing może się różnić w zależności od rozmiaru floty, złożoności niezbędnych funkcji oraz zakresu integracji oprogramowania z innymi systemami. Choć początkowy koszt inwestycji może być wysoki, to długofalowe korzyści dla firm, przewyższają początkowy wydatek.

Innowacje w firmie transportowej – system EBL

System EBL, czyli Electronic Brake Force Limitation, to zaawansowane technologicznie rozwiązanie stosowane w nowoczesnych układach hamulcowych pojazdów ciężarowych i dostawczych. Jego głównym zadaniem jest optymalizacja procesu hamowania poprzez automatyczne dostosowanie siły hamowania do obciążenia każdej osi pojazdu. Dzięki temu, niezależnie od tego, czy pojazd jest w pełni załadowany, czy też jedzie praktycznie pusty, system EBL zapewnia maksymalną efektywność hamowania przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i kontroli nad pojazdem. Jakie są główne zalety związane z zastosowaniem systemu EBL?

  • Poprawa bezpieczeństwa jazdy,
  • ochrona układu hamulcowego przed przeciążeniami i nadmiernym zużyciem, co przekłada się na dłuższą żywotność elementów eksploatacyjnych,
  • większa efektywność hamowania,
  • zmniejszenie kosztów serwisowania pojazdów ciężarowych i dostawczych.

EBL często współpracuje też z innymi systemami bezpieczeństwa w pojazdach, takimi jak ABS (system antyblokujący koła podczas hamowania) czy ESP (program stabilizacji toru jazdy), zwiększając ich efektywność.

Automatyzacja w logistyce – na czym polega?

Automatyzacja w logistyce polega na wykorzystaniu nowoczesnych technologii i systemów informatycznych do zautomatyzowania procesów i zadań, które tradycyjnie były wykonywane lub nadzorowane przez człowieka. Celem automatyzacji jest zwiększenie efektywności i szybkości operacyjnej oraz redukcja kosztów i błędów operacyjnych. Nowoczesne magazyny wykorzystują roboty i automatyczne systemy sortujące do szybkiej segregacji przesyłek. Systemy te mogą pracować bez przerwy, co zwiększa produktywność i pozwala na szybsze przetwarzanie zamówień. W logistyce coraz częściej znajduje zastosowanie również sztuczna inteligencja, która może np. przewidywać trendy rynkowe i zapotrzebowanie klientów na określone produkty, a także optymalizować poziomy zapasów, minimalizując ryzyko nadprodukcji i przekroczonych stanów magazynowych.

 

Przeczytaj także: Funkcje w smartfonach ułatwiające pracę kierowcy w Niemczech