Przejazdy po lokalnych drogach, trwające do kilku godzin nie stanowią dużego wyzwania dla kierowców ciężarówek. O wiele trudniej jest jednak, gdy trzeba pokonać dystans tysięcy kilometrów. Taka podróż trwa zazwyczaj wiele dni i jest pełna przygód oraz niespodziewanych sytuacji. Jakie wyposażenie kierowcy ciągnika siodłowego pozwala na pokonanie tego typu odległości? Przedstawiamy kilkanaście najważniejszych rzeczy, które powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego kierowcy.
Co kierowca ciężarówki powinien zabrać ze sobą w trasę?
Wyjeżdżając na kilkudniową trasę, kierowca ciężarówki musi zaplanować i przygotować sobie odpowiednie bagaże. Mając na względzie ilość kilometrów do przejechania, musi uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego też warto mieć przy sobie zapas ubrań na każdą pogodę. Niezbędne będzie również podstawowe wyposażenie do higieny osobistej. Pod tym względem spakowanie się do pracy może przypominać długą podróż wakacyjną.
Jednak kierowca nie będzie odpoczywał. Czeka go ciężka praca przez całą podróż. W czasie przerw natomiast musi zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Dlatego też do ubrań, ładowarki do telefonu i podstawowych kosmetyków należy wziąć ze sobą przydatne rzeczy dla kierowcy ciężarówki: mapy, kuchenkę czy ważne dokumenty. Pracownik, który zapomni jednej z tego typu rzeczy, naraża się na spore problemy, czasem, w skrajnym przypadku, wymagające nawet kontaktu z rodziną i prośbą o dosłanie brakującego wyposażenia. Podpowiadamy, jak powinna być przygotowana wyprawka kierowcy ciężarówki.
Akcesoria dla kierowcy ciężarówki — co będzie potrzebne?
Poniżej przedstawiliśmy kompletną listę rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać. Są to podstawowe artykuły higieny, jak również gadżety dla kierowcy ciężarówki, ułatwiające jego ciężką pracę.
- Aktualne mapy pomocne będą, gdy konieczne będzie zjechanie z głównej trasy. Dobrze przygotowany kierowca, widząc przed sobą długą kolejkę na autostradzie spowodowaną wypadkiem, może zjechać i objechać problematyczny fragment drogami lokalnymi. W tym celu musi jednak posiadać dobrą nawigację z aktualnymi drogami.
- Kuchnia turystyczna umożliwia podgrzanie sobie jedzenia na postoju. Najlepsze są modele elektryczne, jednak kierowcy niewielkich ciągników siodłowych czasem wolą wozić model gazowy, który rozkładają na wolnym powietrzu. Warto pamiętać także o dodatkowym wyposażeniu, obejmującym komplet talerzy, sztućców oraz kubek. Przydatna bywa deska do krojenia czy otwieracz do konserw — szczególnie u osób, które lubią przygotować sobie dobry posiłek samodzielnie.
- Żywność. Na długą podróż nie można przygotować sobie ogromnej sterty gotowych kanapek — szybko stracą one swoją wartość. Lepiej zabrać ze sobą konserwy, pakowane pieczywo, puszki czy słoiki z przygotowanymi wcześniej potrawami. Można wziąć też kilka produktów przygotowywanych na świeżo — z nich wykonane będzie kilka pierwszych potraw, gdy produkty te będą w pełni nadawać się do jedzenia.
- Torba z ubraniami na każdą pogodę oraz zestaw swoich ulubionych kosmetyków.
- Mała apteczka. Zestaw podstawowych leków, bandaże, plastry oraz inne podstawowe produkty medyczne trzeba mieć zawsze pod ręką. Dlatego wypełniona apteczka jest istotnym wyposażeniem dla każdego kierowcy międzynarodowego.
- Akcesoria do sprzątania kabiny. Jadąc w daleką trasę musisz pamiętać o akcesoriach do utrzymywania wokół siebie porządku. Dlatego też zabierz ze sobą miotłę, płyn do mycia szyb oraz komplet ścierek. Nie można zapomnieć o workach ze wstążeczką na śmieci.
- Narzędzia. W razie niewielkiej awarii podstawowy zestaw kluczy i śrubokrętów może zapobiec wzywaniu pomocy drogowej — ta porada jest szczególnie istotna dla kierowców pracujących na własny rachunek. Duże firmy przewozowe mogą mieć podpisane umowy o serwisowaniu floty, która zabrania dokonywania napraw na własną rękę.
- Kask, kamizelka, rękawiczki oraz buty będą potrzebne dopiero przy rozładunku ciężarówki. Musisz o nich pamiętać w czasie pakowania swoich rzeczy, by nie szukać na miejscu sklepu z takim wyposażeniem.
- Notes i laptop. W czasie przerw warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia do organizacji czasu. Komputer z internetem pozwoli na znalezienie ważnych informacji, a notes do ich zapisania na później.
Akcesoria dla kierowcy zawodowego obejmują przedmioty podstawowej potrzeby. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać ze sobą znacznie więcej wyposażenia — choćby coś zapewniającego więcej ruchu i ćwiczeń (rower, kijki do walking nordic lub inne sportowe akcesoria). Siedzenie przez wiele godzin w jednej pozycji nie jest zbyt zdrowe i warto się wyprostować w czasie przerwy. Warto pamiętać także o ulubionej książce lub innych rozrywkach.
Kierowca międzynarodowy — jakie dokumenty musi mieć przy sobie?
Wymienione akcesoria dla kierowcy zawodowego obejmują głównie przedmioty wykorzystywane w trasie. Jednak w razie kontroli lub zatrzymania przez policję, konieczne jest posiadanie dokumentów. Co się przyda kierowcy ciężarówki w tym zakresie? Na pewno będzie to dowód osobisty oraz prawo jazdy. W przypadku krajów spoza strefy Schengen konieczny będzie również paszport. Zabrać należy także licencję transportową. Zgodnie z nowymi przepisami, warto zabrać ze sobą również umowę o pracę oraz zaświadczenie A1 o ubezpieczeniu społecznym.
Warto pamiętać również o dokumentach samochodu — dowód rejestracyjny pojazdu z aktualnym przeglądem oraz ubezpieczenie OC to podstawa przy każdym wyjeździe. List przewozowy z kolei jest charakterystyczny dla tras międzynarodowych — o nim też trzeba pamiętać.