
- Płatne chorobowe w Niemczech – ile wynosi i czy jest wypłacane w 100%?
- Jak otrzymać i zgłosić zwolnienie lekarskie w Niemczech?
- Jak długo można przebywać na L4 w Niemczech?
- Polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech – czy jest honorowane?
- Kontrola L4 w Niemczech – jak wygląda i czego się spodziewać?
W Niemczech zasady dotyczące zwolnienia chorobowego różnią się od tych obowiązujących w Polsce, ale system jest korzystny dla pracowników. Z niemieckiego L4 mogą korzystać również Polacy pracujący w tym kraju. Jak to wygląda w szczegółach? Ile można być na zwolnieniu lekarskim w Niemczech? Kiedy można wystąpić o przyznanie zasiłku chorobowego? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje.
Płatne chorobowe w Niemczech – ile wynosi i czy jest wypłacane w 100%?
Prawo do zasiłku chorobowego w Niemczech mają osoby ubezpieczone, które na skutek choroby są niezdolne do pracy przez dłuższy okres, pozostają w szpitalu lub w placówkach rehabilitacji. Kto płaci chorobowe w Niemczech? Przez pierwsze 6 tygodni choroby pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie, które wypłaca pracodawca, zgodnie z niemieckim prawem.
Gdy choroba się przedłuża i trwa dłużej niż 6 tygodni, to w takiej sytuacji pracownik otrzyma zasiłek chorobowy wypłacany przez kasę chorych. Ile wynosi chorobowe w Niemczech? Wysokość świadczenia to 70% wynagrodzenia brutto, jednak nie więcej niż 90% pensji netto.
Wynagrodzenie chorobowe na poziomie 100% przysługuje tylko wówczas, jeśli pracownik przepracował co najmniej 4 tygodnie w danej firmie. Jeśli okres zatrudnienia jest krótszy niż 4 tygodnie, obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego automatycznie przejmuje kasa chorych.
System niemiecki jest uznawany za bardziej korzystny w porównaniu do polskiego, szczególnie w pierwszych tygodniach choroby, gdzie pracownik otrzymuje pełną pensję. Oczywiście osobom będącym na zwolnieniu chorobowym w Niemczech nie wolno podejmować w tym czasie żadnej dodatkowej pracy.
Jak otrzymać i zgłosić zwolnienie lekarskie w Niemczech?
Jeśli zachorujesz w Niemczech, to możesz udać się do dowolnego lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Nie musisz mieć żadnego skierowania ani wcześniejszej rejestracji – w przypadku nagłej choroby przychodnie przyjmują pacjentów bez zapisów.
Zwolnienie lekarskie w Niemczech to inaczej zaświadczenie o niezdolności do pracy (Arbeitsunfähigkeitsbescheinigung). Od 2023 roku w Niemczech działa system elektronicznych zwolnień lekarskich. Oznacza to, że nie trzeba osobiście dostarczać do pracodawcy zwolnienia lekarskiego, czyli tzw. “żółtej kartki”, gdyż zrobi to za Ciebie automatycznie kasa chorych.
Niemniej jednak, zgodnie z niemieckim prawem, pracownik ma obowiązek poinformowania go o zwolnieniu nie później niż czwartego dnia nieobecności. W przypadku nowych zatrudnionych pracodawca może wymagać tego jeszcze wcześniej. A jak wygląda chorobowe w Niemczech z punktu widzenia obowiązku informowania niemieckiej kasy chorych i jak długo można być na zwolnieniu?
Jak długo można przebywać na L4 w Niemczech?
W Niemczech czas trwania zwolnienia chorobowego jest ściśle określony przepisami prawa. Ile można być na zwolnieniu lekarskim w Niemczech? Pracownik może otrzymywać zasiłek chorobowy (Krankengeld) przez maksymalnie 78 tygodni (około 1,5 roku) w ciągu trzech lat z tytułu tej samej choroby. Po tym okresie świadczenie wygasa, a dalsze rozwiązania zależą od stanu zdrowia pracownika: powrót do pracy, zasiłek dla bezrobotnych lub renta z tytułu niezdolności do pracy.
Pamiętaj, że aby otrzymywać zasiłek chorobowy, konieczne jest przestrzeganie określonych terminów i wymogów, jak zachowanie ciągłości dostarczania zwolnienia lekarskiego oraz terminowe dostarczenie zaświadczenia o niezdolności do pracy do kasy chorych.
W przypadku częstych bądź długotrwałych absencji chorobowych pracodawca może rozważyć rozwiązanie umowy o pracę. Na szczęście w Niemczech obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem, szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach zatrudnienia. Po tym okresie pracodawca może wypowiedzieć umowę z powodu długotrwałej niezdolności do pracy, jednak musi uwzględnić indywidualne okoliczności i przeprowadzić analizę interesów obu stron.
Polskie zwolnienie lekarskie w Niemczech – czy jest honorowane?
Zwolnienie lekarskie w Polsce a praca w Niemczech – jak to wygląda? Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, niemiecki pracodawca ma obowiązek uznania zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza w innym państwie członkowskim, w tym w Polsce. Jednakże nasze krajowe, elektroniczne zwolnienie lekarskie nie jest automatycznie przesyłane do niemieckich kas chorych. Dlatego jeśli chcesz z niego skorzystać, powinieneś poprosić lekarza o wydanie papierowej wersji zwolnienia i samodzielnie dostarczyć je do niemieckiej kasy chorych w ciągu 7 dni.
Kontrola L4 w Niemczech – jak wygląda i czego się spodziewać?
Pracownicy przebywający na L4 w Niemczech mogą spodziewać się kontroli, które mają na celu potwierdzenie zasadności ich niezdolności do pracy i wypłaty świadczenia chorobowego. Są one przeprowadzane zarówno przez pracodawców, jak i kasy chorych. Kontrolerzy sprawdzają przestrzeganie zaleceń lekarskich i to, czy nie wykonujesz czynności, które mogłyby przedłużyć powrót do zdrowia. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz spacerować czy też robić zakupów – wszystko w granicach rozsądku.
Przeczytaj także:
Ograniczenia prędkości w Niemczech 2025 – czy coś się zmieniło?
Zakaz jazdy ciężarówek w Niemczech – w jakim okresie obowiązuje?