Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

 Aplikacje dla kierowców zawodowych pomagają:

Oto kilka z aplikacji, które są polecane przez samych zawodowych kierowców, pomocnych i przetestowanych na europejskich trasach:

Aplikacje na telefon dla kierowców dzielą się na bezpłatne oraz płatne. Najpierw omówimy płatne aplikacje dla kierowców zawodowych, ponieważ posiadają więcej pomocnych na trasie funkcji.


Płatne aplikacje dla kierowców ciężarówek

Aplikacja PTV Navigator działa na systemie Android, jest dopasowana do potrzeb kierowców ciężarówek, obejmuje bowiem każdy element na trasie. System ustala trasy w czasie rzeczywistym, dopasowując trasę do typu pojazdu, oraz ograniczeń konstrukcyjnych ciężarówki. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, optymalnie oblicza trasę, na bieżąco aktualizuje kurs, podaje informację o ruchu drogowym, ma wbudowanego asystenta parkowania. Koszt ok. 26,99 USD.

Aplikacja CoPilot GPS przyda się, gdy kierowcy ciężarówek, muszą mieć stale pod ręką mapy, a nie mają dostępu do Internetu, albo gdy koszty roamingu za granicą są zbyt wysokie. System pomaga: planować podróże zoptymalizowane pod kątem danego pojazdu i ładunku, oszczędza pieniądze, pomaga unikać kar i przekraczania przebiegu, oraz zmniejsza zużycie paliwa. Dzięki aplikacji kierowca zyska precyzyjne czasy przybycia (ETA), właśnie dzięki informacjom o ruchu drogowym, które są dostępne w czasie rzeczywistym. Aplikacja działa na systemach: iOS oraz Android. Koszt ok. 9,99 USD.


Bezpłatne aplikacje dla kierowców zawodowych

Aplikacja WAZE działa w połączeniu z siecią, wyszukiwanie po nazwach ułatwia odnalezienie adresu, przy zmianie trasy ciężarówki aplikacja aktualizuje trasę automatycznie, jest optymalna do jazdy po mieście, ponieważ pokazuje: korki, blokady, wypadki czy kontrole policyjne.

Routin Planer Trasy, natomiast, to aplikacja do planowania tras i dla kierowców, którzy codziennie odwiedzają wiele adresów. Dzięki aplikacji kierowcy ciężarówek mogą kończyć pracę w krótszym czasie. Można dodać do 300 przystanków na trasę i zoptymalizować ją za darmo (słuchając reklam) dzięki temu kierowca TIR-a może zwiększyć dzienne dostawy,  jednocześnie oszczędzić czas i paliwo.

Sygic Truck GPS to aplikacja dla kierowców zawodowych i ich dużych pojazdów z nawigacją dostosowaną do potrzeb konkretnych typów pojazdów: ciężarówek typu HGV oraz RV czy … kamperów. Nawigacja satelitarna działa bez internetu, mapy 3D offline – pokazują natężenie ruchu na żywo i precyzyjnie szacują godziny przyjazdu, ostrzegając o fotoradarach. Aplikacja jest pomocna w bezpiecznym prowadzeniu ciężarówki nocą.

Aplikacja SYTADIN została przygotowana dla użytkowników autostrad i dróg krajowych we Francji. Powstała, aby ułatwić kierowcom ciężarówek planowanie regionalnych, krajowych i międzynarodowych podróży. Aktualizacje map pochodzą z czujników zainstalowanych w całej francuskiej sieci drogowej, zespołów interwencyjnych, kamer i danych dostarczanych przez pojazdy w ruchu. Informacje o zamknięciu dróg planowane są na kolejne 7 nocy, co pozwala zaplanować trasę ciężarówki wcześniej.

Aplikacja Truck Parking Europe oferuje możliwości parkowania dla samochodów ciężarowych na terenie całej Europy. Oparta na społecznościowej aktywności baza danych parkingów, zawiera zarówno oficjalnie wyznaczone parkingi dla samochodów ciężarowych, jak i parkingi przy autostradach, czy zajazdy autostradowe (tzw. autohofy), a także miejsca parkingowe znajdujące się np. na terenach przemysłowych. Baza jest stale aktualizowana i oceniana przez użytkowników na terenie całej Europy.

Jakie aplikacje mogą pomóc w planowaniu trasy, omijaniu korków i unikaniu problemów na drodze?
Przydatna aplikacja dla kierowcy ciężarówki to taka, która jest: intuicyjna, sprawdzona, przyjazna dla kierowcy i ma na bieżąco aktualizowane informacje o ruchu drogowym. Do aplikacji na telefon dla kierowcy, przydatne zaliczamy:

1. Google Maps,
2. Yanosik,
3. Auto Mapa,
4. HereWeGo,
5. NaviExpert,
6. Navitel,
7. TomTom Go Navigation.

aplikacje dla kierowcy ciężarówki


Jakie narzędzia i akcesoria do ciężarówek mogą ułatwić pracę kierowcom i poprawić ich bezpieczeństwo?

CB radio (ułatwia kontakt z innymi użytkownikami dróg, szybką wymianę informacji np. o patrolach policji, fotoradarach czy wypadkach).
GPS system (system monitorowania flot pojazdów, zawiera wszystkie informacje o pracy kierowcy tj. odczyt tachografów, kontrolę zużycia paliwa, eco-driving, opłaty i akcyzy, umożliwia zarządzanie gospodarką techniczną, przesyłanie dokumentów i statusów do bazy).
Zestaw narzędzi i kluczy do naprawy drobnych usterek (kombinerki, zestaw kluczy nasadowych, czy zestaw narzędzi w walizce, pomoże kierowcy np. wymienić przepaloną żarówkę).
Zwijarka do pasów transportowych (przyspiesza procedurę zwijania pasa transportowego bez brudzenia rąk kierowcy).
Wielofunkcyjny drążek pomocniczy (ułatwia pracę kierowcy podczas załadunku, umożliwia dotarcie do ciężko dostępnych miejsca, z poziomu gruntu, unikając niebezpiecznych sytuacji, takich jak wspinanie się na umieszczony na naczepie ładunek).
Zestaw kuchenny (lodówka, piekarnik, patelnie, czajnik, turystyczna kuchenka gazowa do przechowywania i podgrzewania posiłków).
Latarka (przydatna przy wymianie np. koła).

Kierowca ciężarówki — czy warto podjąć się tej pracy?

Na polskim rynku pracy brakuje aktualnie setek tysięcy kierowców ciężarówek. Powoduje to większą presję płacową i oznacza możliwość znalezienia pracy za jeszcze lepsze stawki. Z pewnością jest to ciekawy i perspektywiczny zawód dla wielu Polaków.

Przeczytaj także: Jak dbać o swoje zdrowie i kondycję podczas pracy jako kierowca ciężarówki za granicą?