Praca w Niemczech dla kierowców kat. C i C+E, +48 500 555 289 lub +48 500 555 282

Kursant prawa jazdy w ciężarówce

Spis treści:Lubisz siedzieć „za kółkiem”? Aktualnie zastanawiasz się nad przebranżowieniem i zdobyciem nowych kwalifikacji? Obecnie niemal w całej Unii Europejskiej brakuje doświadczonych kierowców zawodowych. Może warto pomyśleć o zrobieniu prawa jazdy kategorii C? Dowiedz się, jaka jest cena takiego kursu i jakie pojazdy można prowadzić, mając kategorię C!

Jakie są dokładne wymagania do zdobycia prawa jazdy kategorii C?

Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii C lub C+E, musisz mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Przed przystąpieniem do kursu trzeba założyć PKK (profil kandydata na kierowcę) i dołączyć do niego:

 • aktualne orzeczenie lekarskie, które potwierdza, że nie masz zdrowotnych przeciwwskazań do kierowania pojazdem kategorii C,
 • orzeczenie psychologiczne stwierdzające, że nie ma psychologicznych przeszkód do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
 • aktualne zdjęcie w kolorze o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, które zostanie użyte w dokumentach.

Po uzyskaniu PKK i dopełnieniu wszystkich formalności, możesz zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C w ośrodku szkolenia kierowców. Taki kurs składa się z:

 • 20 godzin teorii – na zajęciach nauczysz się przepisów ruchu drogowego, zasad bezpieczeństwa i obsługi pojazdów ciężarowych;
 • 30 godzin praktyki – zajęcia składają się ćwiczeń na placu manewrowym oraz jazd w ruchu ulicznym, co pozwoli Ci na nabycie umiejętności niezbędnych do prowadzenia ciężarówki.

Po zakończeniu kursu uczestnicy przystępują do egzaminu wewnętrznego, który jest warunkiem koniecznym do zapisania się na egzamin państwowy. Egzamin państwowy to kolejny etap, po którego zdaniu otrzymasz uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C.

Prawo jazdy kat. C. Czym można jeździć?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do prowadzenia szerokiej gamy pojazdów ciężarowych i specjalistycznych. Mając taki dokument, możesz „zasiąść za sterami”:

 • pojazdu o masie całkowitej powyżej 3,5 t za wyjątkiem autobusów,
 • zespołu pojazdów, który składa się z auta o DMC powyżej 3,5 tony oraz lekkiej przyczepy, której DMC nie przekracza 750 kg,
 • ciągnika rolniczego (ale tylko w Polsce),
 • zespołu pojazdów, który składa się z ciągnika rolniczego i przyczepy o DMC do 750 kg,
 • zespołu pojazdów składającego się z auta wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy o DMC do 750 kg,
 • pojazdu wolnobieżnego, takiego jak np. walec (ale tylko w Polsce),
 • motoroweru o pojemności do 50 cm3 oraz czterokołowca lekkiego.

Prawo jazdy kategorii C da Ci uprawnienia do prowadzenia ciężarówek, śmieciarek, wozów asenizacyjnych, chłodni, wywrotek, betoniarek, a także pojazdów przystosowanych do transportu zwierząt. To z kolei otworzy przed Tobą wiele ciekawych możliwości zawodowych w branży transportowej.

Do czego uprawnia prawo jazdy kat. C bez kwalifikacji wstępnej?

Prawo jazdy kategorii C bez dodatkowej kwalifikacji wstępnej uprawnia do prowadzenia pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, jednak istnieją w tym przypadku pewne ograniczenia. Kierowca może prowadzić pojazdy ciężarowe wyłącznie w celach niekomercyjnych, czyli nie na potrzeby działalności gospodarczej. Może to być na przykład przewóz własnych rzeczy czy użytkowanie pojazdu w celach prywatnych. Ponadto, bez kwalifikacji wstępnej kierowca nie może zawodowo prowadzić pojazdów ciężarowych w transporcie drogowym osób ani rzeczy. Jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie w firmie transportowej/logistycznej, kwalifikacja wstępna jest konieczna.

Jakie dodatkowe kwalifikacje warto zdobyć, mając prawo jazdy kategorii C?

Kwalifikacja wstępna oraz okresowe szkolenia zawodowe są niezbędne, by profesjonalnie zajmować się prowadzeniem samochodu ciężarowego. Aby zwiększyć swoje kompetencje zawodowe i szanse na znalezienie ciekawej oferty pracy, warto również zrobić uprawnienia ADR lub kurs na przewóz osób. Każda z tych kwalifikacji zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy, co niesie za sobą wyższe wynagrodzenie i lepsze perspektywy zawodowe.

Ile można zarobić jako kierowca kategorii C w Polsce i za granicą?

Zarobki kierowcy kategorii C mogą znacznie różnić się w zależności od doświadczenia oraz miejsca i specyfiki wykonywanej pracy. W Polsce średnie wynagrodzenie dla kierowcy kategorii C oscyluje zwykle wokół kwoty 7,000 zł brutto miesięcznie, choć w tej grupie zawodowej, można znaleźć osoby, które zarabiają więcej lub mniej.

Za granicą, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej takich jak Niemcy, Holandia czy Belgia, kierowcy zawodowi mogą oczekiwać wyższych stawek. Średnie wynagrodzenie w tych krajach wynosi od 2,000 do 3,500 euro brutto miesięcznie. Co więcej, kierowcy pracujący na długich trasach międzynarodowych mogą liczyć na dodatkowe gratyfikacje, takie jak diety oraz premie za nocki czy weekendy, co również podnosi ich ostateczne wynagrodzenie.

Jeśli interesuje Cię praca w Niemczech, koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy – Delta HR. Od lat z powodzeniem znajdujemy dla polskich kierowców zawodowych intratne propozycje pracy u niemieckich przewoźników. Pomagamy negocjować warunki zatrudnienia oraz dbamy o całą formalną stronę współpracy. U nas zawsze znajdziesz aktualne i zweryfikowane ogłoszenia, niezależnie od tego, jakimi uprawnieniami dysponujesz i jaki tryb pracy Cię interesuje. Mamy ofertę dla każdego. Zapraszamy!

Przeczytaj także: Kod 95 prawo jazdy – co to jest i jak uzyskać?