
Klasy podatkowe w Niemczech – jak je zrozumieć?
System podatkowy w Niemczech różni się znacząco od tego, z którym mamy do czynienia w Polsce. Jednym z kluczowych elementów niemieckiego systemu rozliczeń jest tzw. klasa podatkowa (niem. Steuerklasse), która bezpośrednio wpływa na wysokość potrąceń z wynagrodzenia i ostateczną kwotę netto, jaką pracownik otrzymuje na konto.

Czy kierowca autobusu ma możliwość wcześniejszej emerytury?
Kierowca autobusu to zawód wymagający, wykonywany często w systemie zmianowym, pod presją czasu i w warunkach dużej odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych. Z tego powodu wiele osób pracujących w transporcie publicznym zastanawia się, czy możliwa jest wcześniejsza emerytura dla kierowców

Czy niemieckie konto bankowe jest niezbędne do wypłaty wynagrodzenia w Niemczech?
Wiele osób podejmujących pracę w Niemczech zastanawia się, czy otwarcie niemieckiego konta bankowego jest konieczne do otrzymywania wynagrodzenia. W dobie przelewów elektronicznych i coraz częstszych zatrudnień transgranicznych to pytanie nabiera szczególnego znaczenia

Trasa „wkoło komina” – na czym polega i czy warto się na nią zdecydować?
Szukasz pracy jako kierowca zawodowy, ale nie interesują Cię długie trasy międzynarodowe i spanie w kabinie? Z pewnością słyszałeś o trasach „wokół komina”, ale nie wiesz do końca, co się pod tym kryje.

Jazda w korku w Niemczech – przepisy, obowiązki i kary dla kierowcy zawodowego
Korki to niestety codzienność każdego kierowcy zawodowego, zwłaszcza na trasach międzynarodowych. Trudno je przewidzieć w stu procentach, choć można omijać miejsca szczególnie narażone na zatory drogowe. Jeżeli jeździsz po Niemczech, musisz też znać zasady obowiązujące na ich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Czy kierowca ciężarówki może palić papierosy w trakcie jazdy?
Praca kierowcy zawodowego wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi za kółkiem. W takiej codziennej rutynie pojawia się pytanie: czy można palić w samochodzie podczas prowadzenia?

Kündigung – co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy w Niemczech?
Wypowiedzenie umowy o pracę zawsze wywołuje stres i niepewność. Regulacje prawne w tym zakresie w każdym państwie wyglądają nieco inaczej, dlatego trzeba odpowiednio się do tego przygotować i dysponować aktualną wiedzą – z czym wiąże się zakończenie stosunku pracy i na jakich zasadach może się ono odbyć.

Chorobowe w Niemczech dla kierowców – jak się ubiegać i ile wynosi zasiłek?
W Niemczech zasady dotyczące zwolnienia chorobowego różnią się od tych obowiązujących w Polsce, ale system jest korzystny dla pracowników. Z niemieckiego L4 mogą korzystać również Polacy pracujący w tym kraju. Jak to wygląda w szczegółach?

Blokada alkoholowa w pojazdach ciężarowych – jak działa i co to oznacza?
Blokada alkoholowa została wprowadzona do polskiego prawa w 2015 roku i może być montowana zarówno dobrowolnie, jak również jako środek alternatywny wobec zakazu prowadzenia pojazdów.